Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego dziecko zachowuje się gorzej w obecności mamy? [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 22:04
Zdarza się, że dziecko zachowuje się dużo gorzej będąc przy mamie, niż w przedszkolu czy u dziadków.  Jakie są tego przyczyny? Jak się okazuje, frustracja, złość, płacz i krzyk to język jakim dziecko stara się zakomunikować najbliższej osobie swoje doświadczenia minionego dnia, o czym mówiła psycholog Ewa Krogulska, współautorka książki "Jak zrozumieć małe dziecko?"
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?Foto: Glow Images/East News

Doświadczanie przez mamy trudnych zachowań dziecka jest naturalne. To dlatego, ponieważ mama jest zazwyczaj tą osobą, z którą dziecko ma najmocniejszą więź i która zapewnia bezpieczną przestrzeń do wyrażania frustracji i emocji, jakie nagromadziły się w ciągu dnia. Może to być np. złość z powodu zbyt krótkiej wizyty na placu zabaw i chociaż dorośli uważają to za drobiazg, dla dzieci stanowi to pewnego rodzaju trudność, która wpływa na ich niezadowolenie. 

PODCAST: Dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie...?

Wspomniane zachowania dziecka nie są zatem odzwierciedleniem kompetencji rodzica, lecz sygnałem, że czuje się przy nim swobodnie. - W domu ten kontakt z rodzicem który mnie akceptuje, z mamą, która mnie kocha bez względu na to, jak ja się zachowuje pozwala im być autentycznym i wyrażać siebie– skomentowała Ewa Krogulska. Dorośli także zazwyczaj po powrocie z pracy, gdzie tłumią emocje, mogą pozwolić sobie w domu na rozluźnienie i pokazanie siebie z innej strony. Tak więc takie postępowanie dzieci może być traktowane jako dowód na to, że uczą się zachowań społecznych i szybko rozumieją, na jakie działania mogą sobie pozwolić w zależności od tego z kim są i gdzie.

Kiedy ktoś komentuje kompetencje wychowawcze rodzica, dobrze jest nie doprowadzać do dalszej dyskusji. Zamiast tego możemy przygotować prostą, lecz asertywną odpowiedź, np. "Dziękuję, radzimy sobie". Sytuacje, w których dziecko zachowuje się przy mamie gorzej mogą się powtarzać, dlatego warto sobie mówić, że działania te nie są wymierzone w rodzica. Oprócz tego korzystne jest obserwowanie dziecka, ponieważ zachowania te mogą komunikować coś więcej, np. zmęczenie lub chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Podcast: Wystarczająco dobra mama
Prowadzi: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Więcej podcastów na www.podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
Ponad połowa rodziców nie jest świadoma tego, że ich dzieci mają kłopoty ze słuchem. Może to wynikać np. z tego, że niektóre problemy narastają stopniowo, przez co trudniej jest je zauważyć. Niemniej jednak, trudności w tym zakresie mogą także negatywnie wpływać na mowę i komunikację.  Dlatego też istotne jest, aby problemy te zostały zdiagnozowane jak najwcześniej. W tym celu przeprowadzane są badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o których w Strefie Rodzica opowiedzieli Łukasz Król, logopeda-audiolog oraz dr hab. Zdzisław Kurkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:31
Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń