X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:47
Japonia może cieszyć się szerokim wachlarzem opowieści i legend oraz bogatą mitologią. Bardzo często ich historie dotyczą duszków Yokai, które według opowiadań mieszkają w lasach, górach i wodach. Nazwa ta składa się z dwóch japońskich znaczków, z których jeden oznacza oczarowanie i atrakacyjność, a drugi coś tajemniczego.
Zamek Himeji i kwitnące wiśnie. W tle góra Fudżi
Zamek Himeji i kwitnące wiśnie. W tle góra FudżiFoto: TNShutter/shutterstock

Kiedyś duszki te określano jeszcze innymi nazwami, np. mononoke, co oznaczało nieznaną i dziwną istotę lub zjawisko. Drugi termin to bakemono, który był używany, gdy mówiono o kimś, kto ukrywał swoje oblicze. Natomiast ayakashi odnosiło się do nadzwyczajnych zjawisk lub postaci spotykanych nad wodą. 

Posłuchaj
58:26 2021_05_19 18_00_24_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_19.05.2021.

Kodama to duch, który zamieszkuje stare drzewa uznawane za święte. Przedstawia się go jako przyjaznego staruszka lub staruszkę sprzątających obszar wokół swojego domu. Mówi się, że w zależności od rodzaju drzewa, charakter stworków może być delikatny lub nie.  W górach natomiast mieszka przygarbiony duszek Yamabiko, który najczęściej siedzi na kamieniu lub wzniesieniu górskim. Na terenach tych można spotkać również Tangu, czyli nieco złośliwego, górskiego chochlika, który z opisu przypomina postać z ogromnymi skrzydłami, długim nosem lub dziobek oraz grzywą na głowie.

Nurikabe to stworek - ściana z rękami, nogami i oczami, który uniemożliwia ludziom pójście dalej. Z kolei w wodach można spotkać duszka  Ningyo, czyli japońską syrenę.  Ciekawą zjawą jest także Azuki-arai, zwana płukaczem fasoli, która przedstawiana jest jako uśmiechnięty gnom z rękami zanurzonymi w misce z tą rośliną. Jeden z japońskich zwyczajów polega na tym, że na początku lutego każdy członek rodziny bierze garść takiej fasoli i rzuca ją za siebie wypowiadając słowa "przyjdź dobry losie".

Rodzajów Yokai jest bardzo dużo, a o wielu z nich można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Mogą one być miłe lub psotne, a także przyjmować formę zwierząt, duszków lub nawet dźwięków. W zależności od części Japonii, ich historie mogą się nieco różnić. Więcej w załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 19.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Dwujęzyczność zamierzona

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 06:00
Skąd idea uczenia dziecka obcego języka od najmłodszych lat, czy wręcz miesięcy życia, i to nawet wówczas gdy oboje rodzice są Polakami? Czy oprócz oczywistych korzyści z umiejętności posługiwania się kolejnym językiem taka edukacja wpływa na rozwój dziecka? O tym usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:00
Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
rozwiń zwiń