Polskie Radio Dzieciom

PR Dzieciom poleca do szkoły: z czego słynie Nambia?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:25
Czy to pobliskie wycieczki czy dalekie wyprawy, każdy wyjazd jest okazją do nauki czegoś nowego. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo mamy możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z naturą, zobaczenia wyjątkowych krajobrazów i poznania miejscowych kultur. Tego samego zdania jest Ania Olej Kobus, autorka książki o Namibii i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom.
Namibia, Park Narodowy Etoszy
Namibia, Park Narodowy EtoszyFoto: shutterstock/T. Wilbertz

Namibia to kraj położony w Afryce, który jest ponad dwa razy większy niż Polska, chociaż mieszka tam tylko 2,5 miliona ludzi. Po zimnym okresie teraz nadchodzi tam wiosna, a już za parę miesięcy zaczną rodzić się małe antylopy i żyrafy.

Obszar kraju w znacznym stopniu zajmują pustynie lub półpustynie. Charakterystyczne dla tego miejsca są także wydmy, czyli góry piachu, których wysokość może mieć nawet kilkaset metrów. Czasami w  ciągu dnia słońce tak bardzo nagrzewa piasek, że chodzenie po nim boso jest niemożliwe. Są jednak występujące tam zwierzęta, które potrafią sobie z tym poradzić. Jednym z nich są jaszczurki, które, aby schłodzić swoje kończyny, podnoszą je na przemian lub kładą się na brzuchu i unoszą je wszystkie na raz. Innymi ciekawymi mieszkańcami Namibii są kameleony, które zmieniają kolor w zależności od strony po której jest słońce. Tak więc w miejscu, gdzie pada na nie światło słoneczne ich kolor zmienia się na jasny, biały. 

Posłuchaj
59:42 2021_09_02 17_59_57_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 2 września godz. 18:00

Namibia słynie także z najstarszych rysunków naskalnych na świecie. Zobaczyć tam można m.in. mapy źródeł wody, które informowały w których miejscach woda będzie pojawiać się okresowo, a gdzie źródło to będzie stałe. Jeśli chodzi o placówki edukacyjne, dzieci uczą się w szkołach m.in. angielskiego, który jest oficjalnym językiem tego kraju. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Ania Olej Kobus
Data emisji: 20.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:00
Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:56
Nauka naprawdę może być fascynująca, zwłaszcza kiedy odbywa się poprzez zabawę. Dowodem na to są eksperymenty przeprowadzone w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Do ich wykonania wystarczą rzeczy dostępne w domu – jajka, papier, cukier w kostkach, barwniki spożywcze i cytryna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z nauczycielem chemii o oczekiwaniach na ten rok szkolny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:54
Kiedy po raz pierwszy ogłoszono zamknięcie szkół i rozpoczęcie nauki zdalnej z powodu pandemii, okazało się, że mało kto był na to gotowy. Chociaż na początku przystosowanie się do nowej rzeczywistości, w której głównym narzędziem edukacji stał się internet było trudne, z czasem zaczęliśmy coraz pewniej wykorzystywać nowe technologie. Teraz, kiedy zaczął się nowy rok szkolny pojawia się pytanie, jakie mam wobec niego oczekiwania lub obawy. W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Dawidem Łasińskim, nauczycielem chemii znanym w internecie jako Pan Belfer.
rozwiń zwiń