!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Estonia – położenie, kultura i obyczaje [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 22:27
Estonia to malowniczy kraj umiejscowiony nad Zatoką Fińską i Zatoką Ryską. Stolicą Estonii jest Tallinn. Od południa graniczy z Łotwą, od wschodu z Rosją, a z Finlandią przez Zatokę Fińską. Język estoński należy do grupy fińskiej. Ma czternaście przypadków, czyli jest ich dwa razy więcej niż w języku polskim. Jak wygląda estońska flora i fauna? A jakie różnice są między kulturą estońską, a polską?  
Widok na Tartu.
Widok na Tartu.Foto: Shutterstock.com/Dmitrijs mihejevs

Z książki "Ja, Jonasz i cała reszta” autorstwa estońskiego pisarza, jakim jest Anti Saar możemy dowiedzieć się wiele na temat tych różnic, jak chociażby o tym, co robi się w Estonii w czasie adwentu. Mali Estończycy dostają prezenty codziennie przez cały Adwent. Co więcej, przynoszą je krasnoludki. 

Posłuchaj
59:21 2021_12_07 17_59_52_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 7 grudnia godz. 18:00

"Tilda i kurzołek” to kolejna estońska książka dla dzieci, którą przetłumaczyła Anna Michalczuk Podlecki. Tę pozycję napisał Andrus Kivirähk. Tytułowymi bohaterami są mała Tilda, która wychowuje się bez ojca oraz maleńki jak ziarnko kurzu aniołek – kurzołek, który posiada moc przypominania tego, co zostało zapomniane. 

Żeby zapoznać się z estońską kulturą i obyczajami, warto zajrzeć do literatury dla dzieci, a przy okazji rzucić okiem na baśnie wywodzące się właśnie z Estonii. Młodych miłośników baśni z pewnością zainteresują "Bracia polarnej zorzy".

Po więcej odsyłamy do załączonej audycji.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Anna Michalczuk Podlecki - tłumaczka literatury estońskiej
Data emisji: 7.12.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:47
Japonia może cieszyć się szerokim wachlarzem opowieści i legend oraz bogatą mitologią. Bardzo często ich historie dotyczą duszków Yokai, które według opowiadań mieszkają w lasach, górach i wodach. Nazwa ta składa się z dwóch japońskich znaczków, z których jeden oznacza oczarowanie i atrakacyjność, a drugi coś tajemniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Biały Miś - symbol Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 10:00
Będąc w Zakopanem możemy spotkać misia, który różni się od wszystkich innych niedźwiedzi brunatnych żyjących w polskich górach. Postać Białego Misia już od prawie 100 lat przyciąga uwagę urlopowiczów, którzy marzą o tym, by zrobić sobie z nim zdjęcie. To dlatego, ponieważ od wielu pokoleń taka fotografia jest uważana za bycie jedną z najważniejszych pamiątek pobytu w tym mieście.  Strój niedźwiedzia stworzony jest z owczej skóry, natomiast kształt głowy, zęby i pazury zostały wyrzeźbione z drewna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile kolców mają jeże i czy zapadły już w zimowy sen?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:57
Są największymi ssakami owadożernymi w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym są kolce, które stanowią ochronę przed większymi drapieżnikami. Główne zmysły jeży to węch i słuch. O jeżach w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Róża Pawlicka, warszawska ratowniczka jeży. 
rozwiń zwiń