Polskie Radio Dzieciom

Pachnący maj, czyli o węchu i zapachach

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 11:37
Człowiek ma pięć podstawowych zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak oraz dotyk. Tym razem Leszek i Miś Michaś rozmawiają o węchu i zapachach. Węch to zmysł, który sprawia, że czujemy zapachy. Pomaga nam w tym nasz nos. Zapachy mogą być dla nas przyjemne bądź nie. Najbardziej jednak lubimy te zapachy, które dobrze nam się kojarzą.  
Pachnący maj, czyli o węchu i zapachach w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Pachnący maj, czyli o węchu i zapachach w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: I_B/Shutterstock.com

Z kompozycji zapachów powstają perfumy. Sztukę komponowania zapachów opanowało niewiele osób na świecie. Aby zostać perfumiarzem trzeba rozpoznać jak największą liczbę zapachów podczas tzw. prób, a następnie połączyć te zapachy w grupy podobnych nut. Wszystkie składniki dzielą się bowiem na nuty zapachowe o różnej intensywności i zróżnicowanych właściwościach. Kompozycje zapachowe są mieszaniną składników pochodzenia naturalnego i syntetycznego.  

Posłuchaj
59:12 2023_05_08 11_00_27_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś - Pachnący maj. O węchu i zapachach

Możemy wyodrębnić trzy nuty zapachowe perfum: nutę bazową, nutę średnią i nutę wysoką. Na samym początku wyczuwana jest nuta głowy, czyli wysoka. Można powiedzieć, że to taka wizytówka perfum. To właśnie ona najczęściej decyduje o tym, czy zapach nam się spodoba. Sam środek zapachu perfum, czyli nuta serca nadaje perfumom charakter. Nuta bazy to tło zapachu, na którym buduje się wszystkie inne, a składniki dodawane do niej nadają jej ciężkość.

Mówiąc o węchu, należy wspomnieć także o psach, u których ten zmysł jest najważniejszy. Zaczynają się nim posługiwać jeszcze jako szczenięta. Psy czują zapachy mocniej niż ludzie i potrafią tropić, ponieważ ich węch jest wrażliwy. Większość zwierząt chodzących po ziemi ma dobry węch, dzięki czemu lepiej radzi sobie w kontakcie z dziką naturą, ale np. ptaki mają bardzo dobry wzrok.

Po co nam węch? Jakie zapachy lubimy? Z czego robi się perfumy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w załączonej audycji. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 8.05.2023
Godzina emisji: 11:00

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.


Zobacz więcej na temat: radio dla dzieci wiosna
Zobacz także
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 13:30
Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy laureatów konkursu "Fredro w obrazku"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 08:00
Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego "Fredro w obrazku". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem lub bajką Aleksandra Fredry. Nagrodą jest prezentacja prac na wystawie plenerowej podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry". Zamość 2023. Więcej szczegółów w serwisie specjalnym www.fredrowobrazku.polskieradio.pl
rozwiń zwiń