!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:59
W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
Wiele dzieci uwielbia czytać książki
Wiele dzieci uwielbia czytać książkiFoto: Ben_Kerckx/pixabay

W niedzielę 10 kwietnia można było spodziewać się urodzinowych warsztatów kolanowych, spotkania z Mikołajem Golachowskim. Było też coś dla miłośników komiksów. Nie zabrakło też okazji na zdobycie autografów!

Specjalną inicjatywą podczas festiwalu był kwadrans z wydawcą. - Muszę się pochwalić, że ten kwadrans z wydawcą to jest taki mój pomysł. Chciałabym tymi spotkaniami pokazać, że oprócz tego, że wydawnictwa oczywiście tworzą autorzy ilustratorzy, graficy, redaktorzy, korektorzy, czyli cała ta grupa, która pracuje nad książkami, ale jest też osoba wydawcy – tłumaczyła Magdalena Kłos-Podsiadło. Jak podkreśliła, wydawcy mają swoją wizję i filozofię wydawniczą. W dużej mierze to właśnie od nich zależy, co się w danym wydawnictwie ukazuje.  

Posłuchaj
59:05 2022_04_03 21_00_13_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 "Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

Wydawcy mają więc nie tylko wpływ na rynek, ale też wiedzę na temat tego, jak ewoluował on przez lata. "Bardzo mnie ciekawi, co właśnie wydawczynie i wydawcy będą mieli do powiedzenia na ten temat. Większość z nich pracuje ponad dekadę w swoich wydawnictwach, więc mają już doświadczenie" - mówi Magdalena Kłos-Podsiadło. Jak wyjaśniła na antenie Polskiego Radia Dzieciom pomysłodawczyni, spodziewa się usłyszeć refleksję, jak na przestrzeni lat zmienił się rynek książki dla dzieci i liczy na śmiałe spojrzenie w przyszłość.  

Projekt "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom" narodził się w odpowiedzi na trudną sytuację, która dzieje się tuż za naszą granicą. W Polsce jest wiele dzieci z Ukrainy, a żeby zapewnić im opiekę na wysokim poziomie, potrzebne są książki w ich rodzimym języku. Tych jednak na polskim rynku jest nie wiele. W reakcji na aktualne potrzeby powstała inicjatywa, którą Instytut Książki prowadzi wraz z Fundacją Metropolia Dzieci. Choć książki nie są produktem pierwszej potrzeby, bez wątpienia działają terapeutycznie, pozwalają oswoić się z trudnymi sytuacjami i dają chwilę wytchnienia. Więcej na ten temat w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Magdalena Kłos-Podsiadło, koordynatorka festiwalu Mały Koneser, wydawnictwo Wytwórnia, Gabriela Dul – Instytut Książki
Data emisji: 04.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Zobacz także
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:15
Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 19:19
Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera książki "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 15:16
Nadir i Selina, dwoje dzieci, które kochały przyrodę, stało się świadkami rzeczy strasznej. Mieszkańcy ich miasta byli tak zapatrzeni w złoto i drogie kamienie, że stopniowo wycięli wszystkie okoliczne drzewa. Niegdyś tętniąca życiem okolica teraz stała się pustynią. Dosłownie. Z całego bujnego lasu pozostał jeden samotny cedr, a słońce wypalało trawę. Dopiero wtedy mieszkańcy miasta zdali sobie sprawę z tego, do czego doprowadziła ich żądza zysku. Czy Selina i Nadir uratowali swoje miasto? O tym przeczytacie w pięknej opowieści "Ostatnie drzewo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
rozwiń zwiń