Polskie Radio Dzieciom

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 14:47
– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom
Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

W Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej w Warszawie została otwarta wystawa niemal 450 prac Bohdana Butenki z trwającej blisko 7 dekad kariery artysty. Na wystawie znaleźć można zarówno dzieła znane i lubiane, jak i prace, które nie były wcześniej prezentowane szerszej publiczności.  

– Staraliśmy się pokazać Butenkę zarówno jako twórcę rysunków dla dzieci i żartu dziecięcego, co jest bardzo ciekawym gatunkiem, twórcę żartów dla dorosłych, z czego Butenko w Polsce nie jest znany, głównie publikował za granicą i te rysunki w większości nasi widzowie oglądają po raz pierwszy – mówił w audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom Paweł Płoski, dyrektor muzeum. – Ciekawe jest to, jak wygląda humor dla dzieci, jak wygląda humor dla dorosłych, czym się różni i jak to ze sobą gra – podkreślił dyrektor Muzeum Karykatury.  

Posłuchaj
59:31 2023_07_23 21_00_04_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 23 lipca godz. 21:00

– To jest coś naprawdę niesamowitego, bo zarówno komiksy z Guciem i Cezarem, jak i komiksy z Kwapiszonem, czyli harcerzem, który biega po polskich miastach i szuka kluczyka i gonią go przestępcy, czy też komiksy o Gapiszonie, tak naprawdę to są wszystko komiksy akcji – zauważył Michał Rzecznik – One są  bardzo szybkie, bardzo skupione na opowiadaniu, to są takie naprawdę amerykańskie filmy z lat siedemdziesiątych przerobione na komiksy dla pięciolatków. Jest to świetna robota komiksowa i ogromna umiejętność operowania językiem komiksu: taka, że młody widz się nie pogubi w tej bardzo szybkiej fabule i będzie wiedział, jak czytać. 

Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom oraz Paweł Płoski – dyrektor Muzeum Karykatury i Michał Rzecznik – współkurator wystawy. Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom oraz Paweł Płoski – dyrektor Muzeum Karykatury i Michał Rzecznik – współkurator wystawy.

Mimo upływu czasu żarty Butenki nadal są zabawne. 

Wystawa pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom.

Więcej na temat życia i twórczości Bohdana Butenki, a także na temat samej wystawy w audycji "Kulturalna Strefa" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zachęcamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji. 

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Paweł Płoski – dyrektor Muzeum Karykatury, Michał Rzecznik – współkurator wystawy
Data emisji: 23.07.2023
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 18:51
W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczegóły 5. Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 10:10
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to literackie wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie Warszawę, Radom, Wrocław, Gdynię, Sopot, Katowice i Lublin. Na uczestników wydarzenia czekają spotkania z najlepszymi autorami i ilustratorami i wiele więcej. Festiwal w Warszawie startuje już 24 maja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 11:01
To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
rozwiń zwiń