Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 18:51
W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Jurorzy konkursu Mój świat Daria Druzgała, prof Maciej Wojtyszko i Janusz Kukuła.
Jurorzy konkursu "Mój świat" Daria Druzgała, prof Maciej Wojtyszko i Janusz Kukuła.Foto: PR

W "Kulturalnej Strefie" o nagrodzonych i wyróżnionych pracach, a także niesłabnącej potrzebie tworzenia słuchowisk dla najmłodszych rozmawiali jurorzy Daria Druzgała, prof Maciej Wojtyszko i Janusz Kukuła. 

Prof. Maciej Wojtyszko komentując poziom prac konkursowych zauważył, że sztuka pisania wierszy podupada. - Z różnych powodów, jest więcej obrazka kultury wizualnej, moja obserwacja jest taka, że nie jest dobrze, gdy ktoś nie ma świadomości, gdzie stawiać średniówkę a pisze wiersz - stwierdził, ale podkreślał, że tego typu konkursy warto organizować. - Będę namawiał prezesów ZAIKS-u aby to było ciągłe. Taki konkurs, co rok powtarzany zaczyna nabierać rutyny i smaku, np. poznański konkurs na sztukę lalkową zaowocował wspaniałymi autorami - zaznaczył.

Janusz Kukuła podkreślał znaczenie literatury tworzonej dla dzieci. - Mnie każdy z tych tekstów dotyka, z jednego najważniejszego powodu, jest skierowany do dzieci. Wszyscy na świecie mają usta pełne słów miłości do dzieci, mówią o tym, jak bardzo zależy im na ich wychowywaniu, ale z realizacją bywa różnie. Jestem szczęśliwy, że istnieje Polskie Radio Dzieciom, bo to jest opiekuńczy dotyk kierowany od najmłodszych - powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia.

 - Teatr Polskiego Radia jest magicznym, świętym miejscem, które powoduje, że przenosimy się w eterze w niezwykłe miejsca, to powoduje że ta wyobraźnia dziecięca przez dziesiątki lat się rozwijała, za to możemy podziękować dyrektorowi Teatru jako duże dzieci, także panu profesorowi, który reżyserował te słuchowiska (...). Jest nadzieja, że są środowiska twórcze, które mają potrzebę by wrócić pamięcią do swojego dzieciństwa, ale także przenieść się do świata dzisiejszego świata dzieci, by te słuchowiska powstawały tu i teraz. Język ewoluuje, zmienia się, dziś dzieci mówią zupełnie inaczej niż kiedyś, pewne sformułowania w słuchowiskach sprzed 30 czy 40 lat są dla nich niejasne. Dlatego wydawało się nam, że jest niezwykle istotne, by zaczęły właśnie teraz powstawać mądre i wartościowe słuchowiska dla dzieci - mówiła Daria Druzgała

Posłuchaj
58:44 2023_01_01 21_00_06_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Data emisji: 1.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Konkurs "Mój Świat" ma na celu popularyzację twórczości literackiej i słuchowisk radiowych oraz rozwijanie i rozpowszechnianie twórczości dla dzieci. Uczestnicy będą musieli przygotować scenariusz słuchowiska o dowolnej tematyce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Pod uwagę będą brane oryginalne, innowacyjne pomysły i opracowania, które dotychczas nie były nigdzie publikowane i zgłaszane do konkursów. 
Konkurs ogłoszony był 19 sierpnia 2022 roku. Prace można było przesyłać do 24 października." Ogłoszenie wyników nastąpiło 28 listopada.

Na konkurs wpłynęło blisko 200 prac. Zainteresowanie konkursem jest ogromne, co pokazuje, że Autorzy mają potrzebę tworzenia dla dzieci.

Poniżej przedstawiamy werdykt Jury ogłoszony 28 listopada:
1 miejsce - "Co trzeba zabrać na wędrówkę" - Małgorzata Czerwień, Laryszów (8 tys. Zł brutto)
2 miejsce - "Alicja w Krainie umysłu" – Kamila Biernacka, Warszawa (5 tys. Zł brutto)
3 miejsce - "Ciemności nie trzeba się bać" - Anna Furmanowicz, Wrocław (3 tys. Zł brutto)                           

Poza werdyktem Jury dostrzegło dodatkowe scenariusze:

  1. "Zaczarowana Harfa" - Aleksandra Chmielewska, Warszawa
  2. "Podróż do Manibusso" – Maria Holka, Warszawa
  3. "Diplodok" – Paweł Fic, Chorzów
  4. "Z wielbłądem na Ty" – Katarzyna Saniewska, Warszawa
  5. "Rozczochrany Miś" – Dorota Klamka, Józefosław
  6. "Kotek nielotek" - Tomasz Zacharewicz, Brzeg 

Skład Jury:
Prof. Maciej Wojtyszko - Członek Zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Daria Druzgała – Dyrektor – Redaktor Naczelna Polskiego Radia Dzieciom
Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Czytaj dalej:

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, w której wysłuchamy m.in. wywiadów z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 

Zobacz także
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 18:29
W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:00
Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:30
"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
rozwiń zwiń