Polskie Radio Dzieciom

Wigilijne spotkanie w Źródełku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 12:00
Bocian, diabeł, żołnierz, policjant, kozy, koguty i krówki prowadzone na sznurkach. Między innymi takie postaci można było spotkać na wsi podczas radosnego zwyczaju kolędowania, czyli odwiedzania domów z bożonarodzeniowymi pieśniami i serdecznymi życzeniami! Choć tradycyjnie zaczynano kolędować dopiero po Wigilii, w Źródełku robimy to już w wigilijny poranek! 
Audio
  • wigilijne spotkanie w Źródełku (PRD/Źródełko)
Słowo kolędy pochodzi od calendae, które wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich w Rzymie. Oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Odwiedzano się wtedy wzajemnie i składano sobie życzenia.
Słowo kolędy pochodzi od "calendae", które wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich w Rzymie. Oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Odwiedzano się wtedy wzajemnie i składano sobie życzenia. Foto: POLONA.PL

 W audycji odwiedzili nas weseli muzykanci – Józefa Graszka z mazowiecką kapelą Stanisława Klejnasa, WoWaKin, Wesołe Mazurki z Pragi i Justyna Piernik, podhalańska Kapela z Kośnych Hamrów, Kaja i Janusz Prusinowscy wraz z Muzykancką Kompanią Dziecięcą oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. A o Świętach Bożego Narodzenia opowiadaliśmy Wam przez całą audycję.

Heniek Małolepszy i Przemek Śmiech zdradzili, jak typowy Warszawiak obchodzi ten piękny grudniowy czas. Niezbędne jest sianko pod obrusem, barszczyk, zieloniuśka choinka, i... życzenia! Posłuchajcie warsiaskich życzeń! Marta Graban-Butryn wyjaśniła jak zwyczaje wigilijne wyglądają w regionie Lubelskim.

A skoro to świąteczne wydanie Źródełka, zajrzeliśmy także do naszych przyjaciół z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Małgorzata Jaszczołt opowiedziała nam kilka ciekawostek o Bożym Narodzeniu na wsi. Słyszeliście o przesądzie jaka Wigilia - taki cały rok? Dlatego w Wigilię powinniśmy być dla siebie szczególnie życzliwi! 

Macie może ochotę na ucieczkę od zimy? Zabiraliśmy Was w wędrówkę po salach Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie aż siedem sal wypełniło się kwiatami, kolorami, zapachami i przygodami w ramach wystawy „Kwiaty Polskie”.

Przeczytaliśmy Wam też wiadomości od naszych słuchaczy! Wygląda na to, że macie mnóstwo ciekawych argumentów na to, która pora roku jest lepsza – wiosna czy zima. A Wy, jak uważacie?

A co u Cyli i Brechta? Oni też obchodzą Wigilię! Jak to z naszymi młodymi bohaterami bywa, nawet Święta nie mogą się obyć bez przygód. Czekają ich nie tylko tradycyjne prace domowe, ale też spotkanie z pewnym niezwykłym wędrowcem, który bardzo lubi jeść figi... Posłuchajcie, z kim i jak nasi bohaterowie spędzają ten piękny czas!

Do zdobycia były też podchoinkowe prezenty! Ania Kaźmierak opowiedziała o tym, jak napisać, namalować i zaśpiewać książkę oraz jakich cudownych bohaterów spotkać można na kartach jej najnowszej publikacji „Gdzie ty jesteś, koguciku?”. Dzięki książce poznamy piękne tradycyjne rękodzieło - wycinanki, haft, zabawki - a naszym zadaniem będzie wśród tych cudeniek znaleźć kogucika! A jeżeli fascynują Was góry, mieszkający tam muzykanci i ich przygody, warto posłuchać też opowieści Joanny Sarneckiej o książce „Karpaccy muzykanci”

Jeżeli zamiast czytać wolicie słuchać i to nie książek czytanych na głos, ale pięknie śpiewanych kolęd, zapraszamy Was na wyjątkowy, świąteczny koncert. Pojawią się na nim laureaci tegorocznego Naszego Muzycznego Źródełka! Anastazja Zaziąbło-Hubiak, Antoni Sieczka, Aleksandra Duc, Anna Golec i Klaudia Fajkis oraz Orkiestra Podróżniacy, a także znana Wam doskonale z audycji „Źródełko” Karolina Ociepka z muzykującymi przyjaciółmi. Mowa o uroczystym koncercie laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko, który odbędzie się już 29 grudnia, o godzinie 13.00! Takiej wesołej zabawy nie można przegapić!

Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi

Ten odcinek "Źródełka" powstał dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 24.12.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także