Nauka

Wątpliwa mumia Totmesa I

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2007 07:14
Okazało się, że mumia Totmesa I należy do przypadkowego chłopca.

 

Wszystkie egipskie mumie królewskie znajdujące się w Egipskim Muzeum w Kairze zostaną przebadane jeszcze raz. W czerwcu bieżącego roku okazało się bowiem, że mumia przez długi czas uważana za należącą do króla Totmesa I, w rzeczywistości należy do młodego chłopca, który zmarł od ran zadanych strzałą. Nie może zatem należeć do króla, o którym wiemy, że zmarł w wieku 60 lat. „Teraz kwestionuję wszystkie mumie” – powiedział Zahi Hawass, szef Egipskiej Służby Starożytności w wywiadzie dla Reutersa. – „Musimy je wszystkie przebadać jeszcze raz”. Dr Hawass ma zamiar przekazać do analizy DNA ponad 40 mumii królewskich oraz poddać je prześwietleniu, używając do tego nowoczesnej technologii – tomografii komputerowej.

Dzięki przedsiębiorczości dra Hawassa Muzeum Egipskie w Kairze posiada od dwóch lat tomograf komputerowy, a w kwietniu założono tam pierwsze laboratorium DNA. Tomografia komputerowa jest bezpieczna dla mumii, gdyż pozwala na ich wirtualne „odwinięcie” bez żadnego uszkodzenia. Mumia nastoletniego faraona Tutanchamona była pierwszą mumią królewską, która była badana za pomocą tej technologii w 2005 roku. Identyfikacja Tutanchamona była pewna ze względu na to, że spoczywał w zapieczętowanym grobowcu, odkrytym przez angielskiego archeologa Howarda Cartera w 1922 roku. Wiele królewskich mumii już w starożytności było zabranych z ich pierwotnych grobowców. Czyniono to w celu ochrony zwłok królewskich przed zbezczeszczeniem ich przez rabusiów.

Dr Hawass ponadto poinformował, że ostatecznie zidentyfikowano córkę Totmesa I, królową Hatszepsut (o identyfikacji mumii Hatszepsut pisaliśmy w artykułach „Królowa odnaleziona” oraz "Odkrycie stulecia"). Pierwotnie identyfikacji dokonano na podstawie zęba, który znaleziono w pudełku z wnętrznościami królowej odkrytym w innym grobie. Ząb pasował idealnie do szczęki mumii otyłej kobiety znalezionej w grobowcu KV 60, która umarła w wieku około 50 lat. Zmarła prawdopodobnie z powodu nowotworu kości, chorowała także na cukrzycę, a również jej uzębienie było w złym stanie. Dodatkową pomocą w identyfikacji było porównanie jej DNA z DNA królowej Ahmose Nefertari, która była babką Hatszepsut. Testy wykazały pokrewieństwo między przypuszczalną mumią Hatszepsut i jej babki.

„Teraz musimy szukać mumii jej ojca”, powiedział Hawass. „Myślę, że mumia znaleziona w grobowcu Setiego II powinna być mumią należącą do Tomesa I. Ciągle jest wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć”.

Aleksandra Hallmann

Na podstawie: Reuters


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mumie z malarią

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2008 12:24
Naukowcy odnaleźli najstarsze dowody zachorowań na malarię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beduini zagrożeni

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2007 13:17
Wielu Beduinów z południowo-wschodniego Egiptu porzuca swój tradycyjny styl życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat akcji nubijskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:07
Zaprasza Katarzyna Kobylecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka śmierci faraona

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 10:19
Badania DNA Tutanchamona pozwoliły ustalić dlaczego zmarł 19 władca Egiptu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń