Nauka

Współcześni Fenicjanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2007 11:55
Libijscy naukowcy sądzą, że odkryli współczesnych potomków Fenicjan.

Libijscy naukowcy podążający za genetycznym śladem starożytnych Fenicjan sądzą, że odkryli ich współczesnych potomków. Genetyk Dr Pierre Zalloua zbadał rozprzestrzenianie się Fenicjan na wybrzeżach wschodniej części morza Śródziemnego poprzez identyfikację starożytnego typu DNA, dzielonego przez niektórych Libańczyków, Syryjczyków i Palestyńczyków z Maltańczykami, Hiszpanami i Tunezyjczykami.

 

Mimo że Fenicjanie są często wspominani przez starożytne teksty, wciąż relatywnie mało wiemy na ich temat. Nazwę, pod którą ich znamy, zawdzięczamy Grekom, którzy nazywali ich Foinikes, czyli „czerwoni ludzie”, dzięki temu że Fenicjanie handlowali purpurą. Szczyt rozwoju ich cywilizacji przypada na okres od IX do VI w. p.n.e., kiedy to dominowali na Morzu Śródziemnym. Mimo że to im zawdzięczamy alfabet, do dzisiejszych czasów nie przetrwało nic z ich bogatej literatury, o której mówią starożytne przekazy. Alfabet fenicki zapożyczyli blisko spokrewnieni z Fenicjanami Hebrajczycy czy Aramejczycy, ale także Grecy, główni konkurenci Fenicjan na morzu. Najstarsze fenickie miasta, jak Byblos, Tyr czy Sydon powstały na wybrzeżu dzisiejszego Libanu. Jednak ich powiązania z Libanem, którego granice wytyczono dopiero w 1920 roku, przez długi czas były tematem kontrowersji w kraju podzielonym pomiędzy wiele religijnych społeczności.

Liban, pozornie kraj muzułmański, jest tak naprawdę konglomeratem bardzo wielu grup religijnych. Najliczniejsi są muzułmanie (ok. 59%), sami jednak podzieleni na różne sekty. Oprócz tradycyjnych Szyitów i Sunnitów są tu bowiem Druzowie, którzy łączą w swojej religii cechy islamu, chrześcijaństwa, gnostycyzmu i religii przedchrześcijańskich (w Libanie jest ich największe skupisko) i Alawici, islamscy zwolennicy reinkarnacji, pozostający pod wpływem filozofii neoplatońskiej. Sami chrześcijanie, którzy stanowią ok. 39% populacji Libanu, pochodzą głównie z wschodnich odmian chrześcijaństwa. Są to Maronici (Liban jest centrum kościoła maronickiego), prawosławni, członkowie Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Greckiego Kościoła Melchickiego Katolickiego, kościoła chaldejskiego czy Asyryjskiego Kościoła Wschodu.

Szukając nowej tradycji, odróżniającej ich od swoich muzułmańskich rodaków, niektórzy libańscy chrześcijanie przywoływali fenicką przeszłość starając się stworzyć tożsamość odróżniającą ich od uprzywilejowanej kultury arabskiej. „Ilekroć używam słowa «Fenicjanin», ludzie mówią «ten facet stara się powiedzieć, że my nie jesteśmy Arabami»” - powiedział Zalloua, sam będący chrześcijaninem. Ale po pięciu latach badań naukowcy potwierdzili, że jego praca nareszcie pokazała co Libańczycy naprawdę mają ze sobą wspólnego.

By wyizolować „fenickie” geny, dr Zallua musiał udać się do Turcji, gdyż nie miał pozwolenia na pobranie materiału do badań w Libanie. Tego materiału dostarczyły ludzkie szczątki znalezione w Turcji i ludzka szczęka znaleziona w jaskini w Raskifie w Libanie. Zalloua udał się do Tureckiego Muzeum Narodowego, by pobrać próbki DNA z fenickiego sarkofagu.

Okazało się, że marker genetyczny, który identyfikuje potomków starożytnych mieszkańców Fenicji, można znaleźć pośród wszystkich członków religijnych społeczności Libanu. „Jest to historia, która może połączyć Libańczyków bardziej niż cokolwiek innego”. Marker znany jako haplogrupa J2 został znaleziony w niezwykle wysokiej proporcji pomiędzy Libańczykami, Palestyńczykami i Syryjczykami testowanymi przez Zalloua podczas jego pięcioletnich badań. W sumie poddał on testom około 1000 ludzi.

Ten sam marker został znaleziony w niespodziewanie wysokiej proporcji w innych częściach wybrzeża Morza Śródziemnego, tam gdzie Fenicjanie zakładali kolonie, takie jak Kartagina w dzisiejszej Tunezji. „Występuje on obficie na Półwyspie Iberyjskim”, dodaje Zalloua. Na Malcie starożytne DNA zostało znalezione aż w 30 procentach przebadanych próbek. „Znajdujemy ścieżkę ekspansji poza tereny Lewantu wzdłuż dróg morskich używanych przez Fenicjan” mówi.

Wiek haplogrupy J2 obliczono na podstawie czasu, w którym DNA ulega mutacji. Im mniej mutacji ma dany typ DNA, tym jest ono starsze. „Nasze obliczenia szacują je na około 12 000 lat, z dopuszczalnym błędem plus-minus 5 000 lat. To jest stara haplogrupa i jesteśmy prawie pewni że pochodzi z tego regionu” mówi Zalloua. Wielu Libijczyków chętnie brało udział w badaniach, oddając próbkę krwi lub wymaz z policzka aby można było wyekstrahować DNA z komórek. „Chcieli wiedzieć czy są rdzennymi Lewantyńczykami czy nie. Region ten ulegał różnym wpływom podczas licznych inwazji. Tu krzyżowały się drogi wielu populacji” - powiedział Zalloua.

Albert Akl, lat 61, wziął udział w tym badaniu wiedziony ciekawością co do własnych przodków. Testy wykazały, że posiada haplogrupę J2. „Należymy do tego regionu – nie jesteśmy przechodniami” – powiedział Akl, pracujący jako inżynier. Dla niego jednak fenicka historia nie ma wielkiego znaczenia. Akl widzi siebie jako „Libańczyka, Araba i chrześcijanina – w tej kolejności”.

Badania okazały się dla wielu zaskoczeniem. Zalloua testując swoje DNA, znalazł typ popularny w Indiach i w Iranie. Inny uczestnik, Joseph Tabat, otrzymał nietypowe rezultaty.
„Zawsze byłem ciekawy dlaczego wyglądam inaczej niż reszta chłopaków w szkole średniej” – powiedział. „Jestem rudy i mam piegi”. DNA Tabata pasuje do typów znalezionych we Francji i Hiszpanii, czyli jest to prawdopodobnie znak, że jego przodkowie byli Europejczykami którzy przybyli na Bliski Wschód podczas Krucjat. „Wielu, którzy myśleli, że są Fenicjanami, nie są nimi tak jak ja” - powiedział. „Chciałbym zobaczyć wysoki procent Libańczyków uczestniczących w tym doświadczeniu. Myślę, że to mogłaby to być siła jednocząca, a niestwarzająca podziały”.

Tytus Mikołajczak


Na podstawie: Yahoo News

Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prusowie w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 10:41
Pochodzące z XII-XV wieku zabawki, broń, naczynia itp. będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej Prusom - ludowi zamieszkującemu dzisiejsze Powiśle w momencie zajęcia go przez Krzyżaków. Ekspozycja zostanie otwarta we wtorek w Muzeum Zamkowym w Malborku.
rozwiń zwiń