Nauka

Pożyteczni najeźdźcy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2007 09:18
Obce gatunki ptaków ratują hawajskie lasy

Hawaje są jednym z najbardziej opanowanych przez obce gatunki obszarem na Ziemi. Ponad 4600 gatunków roślin i 140 ptaków zostało tu sztucznie wprowadzonych przez człowieka, stając się w wielu wypadkach pogromcami rodzimej, lokalnej flory i fauny. Całe lata przyrodnicy starali się przynajmniej ograniczać ekspansję obcych gatunków, aż nagle – po dokładniejszych badaniach, których wyniki opublikowano właśnie w „Conservation Biology” – okazało się, że gdyby nie ci intruzi, hawajskie lasy byłyby bliskie zagłady. Rdzennie hawajskie ptaszki najchętniej bowiem żywią się owadami lub nektarem i tylko jeden z gatunków jada owoce leśnych drzew, przyczyniając się do rozprzestrzeniania nasion. Jego rola, ze względu na ilość, jest jednak znikoma. Natomiast owoce i nasiona zjada właśnie chętnie kilka różnych ptaków sprowadzonych na Hawaje i – co więcej – gustują one w gatunkach roślin rosnących tam od stuleci. To tłumaczy też, dlaczego w lasach posadzonych w latach 60. ubiegłego wieku dla potrzeb przemysłu drzewnego, składających się przede wszystkich z obcych gatunków, widać coraz więcej młodych drzewek gatunków rodzimych.

Źródło: Nature




 

Czytaj także

Europa liczy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2007 06:10
Europejski Dzień Ptaków to okazja dla każdego, by dokładniej przyjrzeć się przyrodzie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór odkrywców: Ptasie odloty

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2009 20:09
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pióra jak kocie wąsy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 14:40
Ptasie pióra pomagają poznawać otoczenie za pomocą dotyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straż nie zawsze może pomóc przymarzniętym ptakom

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 11:51
Mroźna zima to czas kiedy straż pożarna przyjmuje sporo zgłoszeń o przymarzniętych do lodu ptakach. Jak się okazuje, taka troskliwość bywa bardzo kosztowna. Koszt jednego takiego wyjazdu strażacy szacują na około tysiąc złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto będzie przynosił dzieci? Coraz mniej bocianów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 07:28
Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków szacują, że tej wiosny od 30 do 40 procent bocianich gniazd w woj. warmińsko-mazurskim pozostanie pustych. Być może niektóre z nich zostaną jeszcze zasiedlone, ale na pewno nie wszystkie.
rozwiń zwiń