Nauka

Krowo-człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2008 10:42
Brytyjscy genetyce znowu zaszokowali świat – stworzyli w próbówce zarodek, który jest połączeniem człowieka i krowy.

Brytyjscy genetycy znowu zaszokowali świat – stworzyli w próbówce zarodek, który jest połączeniem człowieka i krowy. Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii alarmuje: nauka przekracza granice moralności, stosując eksperymenty w stylu Frankensteina. Naukowcy ripostują: wszystko jest zgodne z brytyjskim prawem.

Uniwersytet w Newcastle, gdzie genetycy eksperymentują z embrionami, przeprowadza swoje doświadczenia legalnie - posiada odpowiednią licencję Brytyjskiego Urzędu ds. Ludzkiej Embriologii. Naukowcy dostali od rządu roczne zezwolenie na prowadzenie podobnych badań. Poza tym, jak tłumaczą, to wszystko w imię wyższego dobra – ich celem jest znalezienie leków na chorobę Parkinsona lub Alzheimera. To jednak, oczywiście, pod warunkiem, że uda się wydobyć ze zmutowanego zarodka komórki macierzyste. Wówczas możliwe byłoby hodowanie narządów na życzenie, co mogłoby stać się przełomem w transplantologii i terapii różnych chorób.

Wyniki badań Uniwersytet Newcastle opublikował 1 kwietnia. – To nie jest żart primaaprilisowy – mówiła Karen Bidewell z biura prasowego Uniwersytetu. Mutant, o którym mowa, powstał w wyniku połączenia komórek ludzkiej skóry, które wstrzyknięto do komórki jajowej krowy. Miał 99,9 proc. ludzkiego materiału genetycznego i 0,1 proc. zwierzęcego. Embrion rozwijał się kilka dni w probówce, a następnie został uśmiercony. Zniszczenie zmutowanych embrionów zanim przekroczą rozmiar główki od szpilki to warunek uzyskania zgody na prowadzenie podobnych badań. Zakazane jest również umieszczanie takich embrionów w macicy kobiety. – Te hybrydy nie są i nigdy nie będą niczym więcej niż tylko grupą komórek – podkreśla prof. John Burn, szef Institute of Human Genetics na Uniwersytecie Newcastle.

Podobne ograniczenia i zapewnienia nie przekonują Kościoła katolickiego, który przypomina, że manipulowanie ludzkimi zarodkami i genomem jest niemoralne.  W przyszłym miesiącu brytyjski parlament ma podjąć decyzję, czy wyrazić ustawową zgodę na takie eksperymenty. Czeka nas zatem z pewnością burzliwa dyskusja. A warto wiedzieć, że na podobne możliwości prawne czekają i inne placówki naukowe w Europie.

Stara zasada rzymskiego prawa głosiła, że nie wszystko, co dozwolone prawnie, jest moralnie słuszne. I chyba mamy tutaj problem właśnie tego rodzaju.

Filip Wyrozumski

Czytaj także

Genetyczna mapa Afryki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 11:10
Powstała kolejna mapa Afryki, tym razem jednak… genetyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetyczne “dziedzictwo” Krzyżowców

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2008 14:50
Na Bliskim Wschodzie uczestnicy wypraw krzyżowych pozostawili coś więcej niż tylko budowle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schozofrenia ma podłoże genetyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 09:36
Schizofrenia ma przede wszystkim podłoże genetyczne - wynika z najnowszych badań ekspertów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetyka na tropach tajemniczych ludów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2008 09:57
Pochodzenie starożytnych cywilizacji stworzonych przez tajemnicze ludy jak Etruskowie czy Minojczycy wciąż budzi dyskusje wśród naukowców.
rozwiń zwiń