Nauka

Biblioteka Google zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 14:28
Koncerny Amazon, Microsoft i Yahoo zapowiadają walkę z projektem konkurencji.

Trzy duże firmy internetowe chcą uniemożliwić gigantowi Google stworzenie największej na świecie wirtualnej biblioteki. Koncerny Amazon, Microsoft i Yahoo zamierzają walczyć z - jak to określają - monopolistycznymi praktykami ich konkurenta.

Dwa lata temu Google zawarł ugodę z wydawcami i autorami, którzy sprzeciwiali się nielegalnemu - ich zdaniem - skanowaniu i upublicznianiu książek. Zgodnie z porozumieniem Google zgodził się zapłacić 125 milionów dolarów za stworzenie tak zwanego Rejestru Praw do Książek, dzięki któremu właściciele praw autorskich mogliby otrzymywać należne honoraria za zeskanowane pozycje. Sprawa nie jest jeszcze zakończona, toteż Amazon, Microsoft i Yahoo zapowiedziały, że będą na drodze prawnej walczyć z tym projektem poprzez przyłączenie się do tak zwanego Sojuszu Otwartej Książki.

Szefowie Sojuszu uważają, że Google chce stworzyć monopolistyczną cyfrową bibliotekę i ograniczyć publiczny dostęp do książek. Firma Google twierdzi jednak, że jej biblioteka byłaby korzystna dla twórców oraz udostępniała wiele książek o wyczerpanym nakładzie. Nowojorski sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie na początku października.

R. Motriuk /iar

Zobacz więcej na temat: firma google microsoft
Czytaj także

Pracodawca sprawdzi Cię w portalu społecznościowym

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2009 14:48
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowe oblicze mediów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 13:45
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmoteka do dygitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 14:41
W dniu 29 grudnia 2009 została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz Filmoteką Narodową reprezentowaną przez Dyrektora Tadeusza Kowalskiego na dofinansowanie projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co z bibliotekami?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 11:08
Pod koniec ubiegłego roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał projekt zmian w prawie dotyczącym funkcjonowania bibliotek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka - miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 09:11
Od akcji "Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania" w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczyna się dziś realizacja projektu unowocześnienia wypożyczalni książek w małych miejscowościach.
rozwiń zwiń