Nauka

W miesiąc na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 14:32
Dzięki silnikom plazmowym kosmiczne podróże będzie można znacznie skrócić.

Astronauci podróżujący na Marsa nie będą się musieli obawiać się 6 miesięcznej podróży statkiem kosmicznym na czerwoną planetę. Dzięki silnikom plazmowym ich podróż będzie można skrócić do niecałych 40 dni. Testy takich silników przeprowadza amerykańska firma Ad Astra Rocket Company.

Prototypowy silnik rakietowy, VASIMR VX-200 podczas testów osiągnął moc 201 kilowatów i tym samy ustanowił rekord przekraczając granicę 200 kilowatów. „To jest najmocniejszy silnik plazmowy na ziemi – mówi szef Ad Astra Franklin Chang Diaz.

W 2013 taki silnik będzie korygował orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która nieustannie opada na Ziemię wytracając prędkość. Spowodowane to jest tarciem ziemskiej atmosfery. W tej chwili ISS korzysta z konwencjonalnych silników, które zużywają ponad 7.5 tony paliwa rocznie. Korzystając z silnika plazmowego wystarczyłoby tylko 300 kilogramów paliwa. NASA zgodziła się na testy, gdyż pozwoli jej to zaoszczędzić miliony dolarów rocznie na korygowanie orbity stacji.

Ad Astra ma jednak znacznie bardziej ambitne plany i zapowiada, że rakiety napędzane 10-20 megawatowym silnikiem mogłaby skrócić podróżna Marsa z 6 miesięcy do niecałych 40 dni. Poza oszczędnością czasu i mniejszą ilością zapasów, które astronauci musieliby ze sobą zabrać na półroczny lot w jedną stronę, krótsza podróż ma jeszcze inne niezwykle ważne zalety. Astronauci nie będą narażeni na groźne promieniowanie kosmiczne przez długi czas. A to poza zmniejszeniem ryzyka mutacji genów wiąże się także z możliwością zbudowania przedziału dla ludzi mniej odpornego na promieniowanie. A więc lżejszego.

Silniki plazmowe od lat budzą emocje u inżynierów. Teoretycznie są znacznie sprawniejsze i mniej awaryjne niż zwykłe silniki rakietowe, choć zasada działania jest bardzo podobna. Fale radiowe rozgrzewają gaz (najczęściej wodór, argon, lub neon) do stanu plazmy. Pole magnetyczne zmusza naładowana plazmę do wydostania się z komory z ogromną prędkością, co powoduje odrzut rakiety w przeciwnym kierunku.

Więcej informacji www.adastrarocket.com


as, na podstawie physorg.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Marsie było życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 14:20
Organizmy, które żyły na Marsie, dotarły tam z Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA: Poszukiwani ochotnicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:42
Wybrani wezmą udział w symulacji lotu na Marsa. Eksperyment potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ares wystartował i nawet wylądował

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 10:23
Pierwszy lot Ares 1X zakończył się sukcesem. Teraz czas na analizę danych z lotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń