Nauka

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.

Sześciu uczestników misji „Mars-500” będą przez 520 dni odcięci od świata w specjalnej moskiewskiej izolatce. Nie zostaną jednak pozbawieni rozrywek. Do ich obowiązków będzie należało na przykład… granie w gry komputerowe.

W skład załogi wchodzą (sześć osób oraz rezerwowy): Sukhrob Kamolov (Rosjanin, 32 lata, kardiochirurg), Mikhail Sinelnikov (Rosjanin, 37 lat, inżynier-mechanik), Alexey Sitev (Rosjanin, 38 lat, inżynier, dowódca), Alexandr Smoleevskiy (Rosjanin, 33 lata, lekarz), Wang Yue (Chińczyk, 26 lat, lekarz), Romain Charles (Francuz, 31 lat, inżynier) oraz Diego Urbina (Włoch/Kolumbijczyk, 27 lat, inżynier).

Powstanie Hall 9000?

Ochotnicy zostali zamknięci w specjalnym pomieszczeniu w Instytucie Problemów Biomedycznych w Moskwie. Nie będą mogli wyjść z niego przez 18 miesięcy - tyle ma potrwać załogowy lot na Marsa i z powrotem. Uczestnicy eksperymentu będą wykonywać wszystkie czynności takie jak astronauci podczas lotu – włącznie z lądowaniem na Marsie. Oprócz tego będą co dwa tygodnie uczestniczyć w półgodzinnych sesjach gier komputerowych. Granie jest częścią eksperymentu, ma pozwolić na stworzenie komputerowych "elektronicznych partnerów" wspierających załogi przyszłych misji kosmicznych.

Paleta gier nie będzie specjalnie rozbudowana - każdy uczestnik będzie grał w trzy gry: w trybie jednoosobowymw lot lądownikiem księżycowym oraz w trybie wieloosobowym w "kolorowe pola". Trzecią grą będzie system treningowy uczący graczy różnych procedur. Wyniki będą szczegółowo monitorowane, a uczestnicy będą wypełniać ankiety na temat swoich odczuć podczas gry. Analizowane będą także interakcje między graczami, a nawet to jak ich ciała poruszają się podczas grania.

Wszystkie eksperymenty są częścią projektu prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Mają doprowadzic do opracowania spersonalizowanych komputerowych doradców do interakcji z załogą podczas trwania misji kosmicznych. Jeżeli podczas prawdziwego lotu astronauta ulegnie panice, komputerowy doradca ma w odpowiedni sposób się z nim porozumiewać, stosując właściwy do sytuacji ton głosu i efekty wizualne.

Mars-105

To nie pierwszy eksperyment tego typu. W 2009 roku w Moskwie przeprowadzono analogiczną próbę długotrwałej izolacji potencjalnych astronautów. Była to trwająca 105 dni symulacja lotu na Czerwoną Planetę. Ochotnicy, którzy dali się zamknąć w rosyjskiej izolatce, pochodzili z trzech różnych krajów. Byli tam dwaj astronauci ESA: Oliver Knickel, mechanik z niemieckiej armii, i Francuz Cyrille Fournier, pilot. Pozostali czterej byli Rosjanami: Sergiej Riazański pełnił rolę dowódcy, a oprócz niego w „pojeździe” znajdowali się Oleg Artemiew, lekarz Aleksiej Baranow, i psycholog sportowy Aleksiej Szpakow. Przez ponad trzy miesiące znajdowali się w specjalnej izolatce, naśladującej warunki panujące w pojeździe kosmicznym. Ich naziemna misja, część programu Mars500, miała na celu zrozumienie psychologicznych i medycznych aspektów długiej izolacji. Podczas prawdziwego lotu na Marsa ziemska załoga pozostanie w odosobnieniu jeszcze dłużej, trzeba zatem wymyślić sposoby unikania m.in. depresji i konfliktów.

(ew)

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA: Poszukiwani ochotnicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:42
Wybrani wezmą udział w symulacji lotu na Marsa. Eksperyment potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W miesiąc na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 14:32
Dzięki silnikom plazmowym kosmiczne podróże będzie można znacznie skrócić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co symulować „lot na Marsa”?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 12:33
New Scientist szuka odpowiedzi na pytanie, po co ESA organizuje „udawany” 500-dniowy lot na Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Promy kosmiczne do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 11:49
Szef Roskosmosu: Loty załogowe w kosmos mogą stać się domeną Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mars w Czerniewicach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 14:05
W podtoruńskiej miejscowości powstanie trzecia na świecie baza marsjańska.
rozwiń zwiń