Nauka

Wychłodzony neandertalczyk

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:20
Czy twarze bliskich krewnych człowieka – neandertalczyków, były lepiej przystosowane do chłodnego klimatu niż twarze ludzi współczesnych? Naukowcy znają już odpowiedź.
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiego
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiegoFoto: źr. Wikiepedia, Vugluskr

Twarze neandertalczyków miały wystające kości policzkowe i szerokie nosy. Uważano, że powiększyły się w nich zatoki przynosowe (zatoki oboczne nosa) w odpowiedzi na chłodny klimat epoki lodowej. Dzięki temu wdychane powietrze byłoby efektywniej nagrzewane.

Tej teorii zaprzecza pewien fakt. Niektóre grupy ludzi współczesnych, jak na przykład żyjący w regonie polarnym Inuici, wcale nie mają powiększonych zatok przynosowych.

Naukowcy pod kierunkiem dr. Todda C. Rae z Roehampton University w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić tę teorię. Przebadali w tym celu dziewięć czaszek neandertalskich sprzed około 28 tys. lat. Porównali je z czaszkami Homo sapiens pochodzących z terenów Litwy.

Badacze postanowili, że nie będą badać czaszek ludzi żyjących obecnie, ponieważ założyli, że na zmiany wielkości zatok mogły wpłynąć takie czynniki, jak centralne ogrzewanie czy klimatyzacja. Dlatego badane przez nich czaszki miały od 300 do 1500 lat.

Wyniki badań wykazały, że neandertalczycy rzeczywiście mają większe zatoki przynosowe, jednak proporcja pomiędzy wielkością zatok a wielkością twarzy była u ludzi i neandertalczyków taka sama. Zdaniem badaczy, oznacza to, że większe zatoki przynosowe u neandertalczyków nie były wynikiem przystosowania do chłodów.

(ki)

Czytaj także

Neandertalski genom odczytany…

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 12:23
ale jeszcze nie zanalizowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi połóg neandertalek

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2008 08:48
Neandertalczycy wyginęli, bo zbyt wolno się rozmnażali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Neandertalczyka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 10:08
Ludzie są krewnymi Neandertalczyków - wynika z porónania kodu genetycznego obu gatunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Syberii żył inny gatunek człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
Naukowcy odkryli na Syberii odrębny gatunek człowieka, który współistniał z naszym i z neandertalczykami. Miał się całkiem nieźle jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu i ma potomków w Melanezji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2010: rewolucja w polskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 08:00
W 2010 roku odkryliśmy pierwszego polskiego neandertalczyka, a Grzegorz Niedźwiedzki udowodnił, że po terenie dzisiejszej Polski chodziły najstarsze czworonogi i pierwsze dinozaury!
rozwiń zwiń