Nauka

Pedałuj w pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 06:00
Przenośny "rowerek" może poprawić stan zdrowia pracowników biurowych - informuje "British Journal of Sports Medicine".

Nie od dzisiaj wiadomo, że siedzący tryb życia osób pracujących przed komputerem wiąże się z ryzykiem problemów zdrowotnych. Otyłość, choroby serca czy cukrzyca to tylko niektóre z nich. Stąd coraz częściej pojawiają się próby instalowania w biurach urządzeń takich jak ruchome bieżnie czy rowery.

Naukowcy z East Carolina University (USA) uważają, że dobrym i tanim rozwiązaniem mogą być miniaturowe rowerki do ćwiczeń, których da się używać, siedząc przy biurku. Naukowcy przeprowadzili już wstępne badania na 18 osobach. Ochotnicy używali rowerków przeciętnie przez 12 z 20 dni trwania eksperymentu, jednorazowo pedałując średnio przez 23 minuty. Co ważne, nie przeszkadzało im to w wykonywaniu obowiązków.

W przeprowadzonej po zakończeniu badań ankiecie uczestnicy stwierdzili, że używaliby takiego przyrządu regularnie czasie pracy, jeśli tylko zapewniłby go im pracodawca.

Autorzy pracy zaznaczają, że - jak każda nowość - po jakimś czasie rowerek traci na atrakcyjności, toteż warto byłoby dać pracownikom dodatkowa motywację, aby z niego korzystali. Może dobrym rozwiązaniem byłby „dodatek rowerkowy”?

Regularne ćwiczenia powinny jednak przynieść korzyści samym pracodawcom - zmniejszyłaby się absencja chorobowa, a zdrowsi pracownicy lepiej by pracowali.

(ew/pap)

Czytaj także

Nóż, który daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 10:54
Nowa nadzieja dla chorych na raka. Nóż cybernetyczny daje nadzieję, że zabieg powstrzyma rozwój choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz - pan, czy sługa?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 20:00
Każdy lekarz choć raz w życiu powinien stać się pacjentem. Może wówczas zrozumiałby, co czuje chory i jak się do niego odnosić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Padaczka - najczęstsza choroba mózgu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 21:00
W Polsce na padaczkę choruje około 400 tysięcy osób. Większość nie przyznaje się do tego.
rozwiń zwiń