Nauka

Nieznane miasto Majów ma już swoją mapę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 00:10
Archeolodzy badają pozostałości ukrytego w dżungli miasta Holtun. Wybudowali je Majowie, a znajduje sie w dzisiiejszej Gwatemali.

Wykorzystując zdjęcia satelitarne, nawigację GPS oraz oprogramowanie umożliwiające tworzenie trójwymiarowych map terenu, naukowcy szczegółowo zbadali miejsce położenia odkrytych w 1994 roku pozostałości Holtun. To miasto Majów powstało prawdopodobnie w okresie 600-300 r. p.n.e. Potem przez tysiąclecia było ukryte w dżungli.

Miasto znajduje się we wschodniej części departamentu Peten, w północnej części Gwatemali porośniętej gęstym lasem deszczowym, a większość jego budowli znajduje się nadal pod kilkumetrową warstwą ziemi porośniętej dżunglą.

Naukowcy z Instytutu Antropologii i Historii Gwatemali w 1994 roku zostali powiadomieni o stwierdzonych przypadkach grabieży i plądrowania nieznanych wcześniej starożytnych ruin. Holtun było nieznane, chociaż jest położone zaledwie 12 km od Yaxha i 35 km od Tikal - znanych i dużych stanowisk Majów.

Archeologiczne prace badawcze przeprowadzone na stanowisku Holtun w latach 90. pozwoliły na ustalenie rozmiarów zniszczeń dokonanych przez rabusiów oraz odkrycie całego miasta Majów.

Najnowsze badania geofizyczne i mapowanie terenu pozwoliły naukowcom na uzyskanie obrazu wszystkich budowli - także pozostających nadal pod ziemią - i ich rozmieszczenia na stanowisku.

Teraz wiemy już, że w Holtun znajduje się 115 budowli, rozmieszczonych zgodnie z lokalną topografią terenu wzdłuż osi północ-południe, podzielonych przez naukowców na sześć grup architektonicznych. W mieście znajdują się rozmaite domy mieszkalne, arena sportowa i obserwatorium astronomiczne, a największa piramida Holtun składa się aż z siedmiu poziomów.

Archeolodzy rozpoczną latem tego roku powolne odsłanianie budowli miasta, które prawdopodobnie było zamieszkane w czasach od środkowego okresu preklasycznego (1000-600 r. p.n.e.) do późnego okresu klasycznego (600-900 r. n.e.). Już wkrótce może stać się kolejną atrakcja turystyczną Gwatemali.

(ew/pap)

Czytaj także

Tajemnice starożytnych Majów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 22:05
Co kryje w sobie królewski grobowiec, który nie został splądrowany przez złodziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy odkrywają tajemnice Majów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 11:26
Odkrycia polskich naukowców w Nakum potwierdzają, że miasto Majów było ważnym ośrodkiem politycznym w Gwatemali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowa jak kolba kukurydzy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 13:31
Dlaczego Majowie deformowali sobie czaszki i wzrok? Jakie były w ich czasach wyznaczniki mody?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz Majów spieszy o pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 09:00
Czy apokalipsa czeka nas kilkadziesiąt lat później?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matka Hiszpanii i obu Ameryk

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 11:00
Utworzyła hiszpańską inkwizycję, prześladowała Żydów i Maurów, wspierała wyprawy Krzysztofa Kolumba. Jaka naprawdę była Izabela Kastylijska?
rozwiń zwiń