Nauka

Sumeryjska świątynia sprzed 4500 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 12:15
Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku w południowym Iraku odkryli pozostałości sumeryjskiej świątyni z około 2500 roku p.n.e. – informuje serwis internetowy Azzaman.
Sumeryjska świątynia sprzed 4500 lat
Foto: sxc.hu

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Włoch i Iraku na stanowisku Tall al-Mukajjar w południowym Iraku, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Ur, jednego z głównych ośrodków Sumerów w południowej Mezopotamii, którego początki sięgają 5000 r. p.n.e.

Jak poinformował Hussein Rashid z irackiego Urzędu Starożytności, włoscy archeolodzy i współpracujący z nimi naukowcy iraccy odsłonili w noszącym nazwę Tel Abu Tabeer w ruinach Ur jedną ze ścian świątyni, pochodzącej z około 2500 r. p.n.e., a także kilka miejsc pochówku z tego samego okresu.

Ruiny Ur znajdują się w odległości około 20 kilometrów na południowy zachód od miasta Nasirijja – stolicy prowincji Zi Kar w południowym Iraku.

Zespół archeologów z Włoch prowadzący badania w ruinach Ur współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Zi Kar w Nasirijji i będzie prowadzić na uczelni wykłady o starożytnych cywilizacjach Iraku w języku angielskim.

Według H. Rashida, kolejne dwie zagraniczne ekspedycje archeologiczne będą prowadzić badania na stanowiskach w Iraku.

Zespół amerykańskich naukowców będzie prowadził badania starożytnych kopców w mieście Nasirijja, a kolejny zespół archeologów z Włoch zbada ruiny Nimrud - starożytnej stolicy Asyrii – położone w odległości 30 kilometrów na południe od Mosulu w prowincji Niniwa w północnym Iraku.

(ew/pap)

Czytaj także

Babilońskie skarby

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 04:32
Podsumowano 2 lata prac wykopaliskowych na terenie Iraku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tutaj kopała Agatha Christie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 08:00
Kim byli budowniczowie miasta, leżącego w północnej Mezopotamii? To wciąż pozostaje zagadką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze miasta powstały na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2011 07:00
Co ciekawe, mowa o pustynnej Mezopotamii. Pierwsze cywilizacje miejskie w tym rejonie powstały własnie na obszarach bagiennych, a nie na żyznych brzegach rzek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliski Wschód: dziedzictwo nadal zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 12:30
Zabytki archeologiczne z niepokojonego rewolucjami Bliskiego Wschodu ciągle są narażone na kradzieże i zniszczenie. - Trudno oszacować straty po półrocznych niepokojach - mówi prof. Rafał Koliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwo Sumerów trafia pod lupę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 17:00
Archeolodzy współczują Sumerom. Nie ma żadnej gwarancji, że piwo założycieli cywilizacji w ogóle zawierało procenty.
rozwiń zwiń