X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Babilońskie skarby

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 04:32
Podsumowano 2 lata prac wykopaliskowych na terenie Iraku.
Audio

W Iraku poinformowano o wynikach dwuletnich prac wykopaliskowych, jakie prowadzono na obszarze starożytnej Mezopotamii. W ciągu 24 miesięcy badań odkryto wiele cennych artefaktów - donosi serwis internetowy The Peninsula.

Jak podaje Ministerstwo Turystyki i Starożytności Iraku w specjalnym komunikacie, archeolodzy prowadzący od dwóch lat prace wykopaliskowe na 20 stanowiskach na terenach położonych między rzekami Tygrys i Eufrat, odkryli około 4000 starożytnych przedmiotów.

Większość znalezisk pochodzi z okresu istnienia państwa babilońskiego (ok. 2000-539 r. p.n.e.). Podczas prac badawczych natrafiono m.in. na królewskie pieczęcie, talizmany i gliniane tabliczki pokryte sumeryjskim pismem klinowym. Odnaleziono także przedmioty z późniejszego okresu – m.in.  panowania perskiego oraz arabskiego.

Zdaniem Abbasa Fadhila, który kieruje zespołem pracujących w Iraku archeologów, niektóre znaleziska są niezwykle rzadkie – przykładem może być np. talizman, przedstawiający wyrzeźbioną w sumeryjskim stylu ludzką twarz obramowaną trójkątem czy kolejny, z wyrzeźbionym na czerwonym kamieniu rysunkiem przedstawiającym biegnącą antylopę.
Odnalezione przedmioty zostaną przekazane do Muzeum Narodowego w Bagdadzie, którego bezcenne zbiory starożytnych eksponatów zostały w znacznej części rozkradzione w czasie wojny w 2003 roku. Przypomnijmy - spośród 15 tys. zaginionych wówczas przedmiotów do dnia dzisiejszego odzyskano zaledwie niecałą połowę, około 6 tys. eksponatów, które wróciły do muzeum. Los wielu bezcennych zabytków, także tych z pierwszych stron podręczników do historii sztuki, pozostaje nieznany.

Jak poinformował Qais Hussein Rasheed, szef Komitetu Dziedzictwa Kulturalnego i Starożytności, w Iraku nadal wielki problem stanowi działalność złodziei i grup przestępczych, którzy okradają pozbawione ochrony stanowiska archeologiczne.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skradzione kolczyki na aukcji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 11:46
Skradzione z Bagdadu starożytności trafiły na aukcję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia katastrofa w Babilonie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 03:57
Pozostałości Babilonu ucierpiały podczas wojny w Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza sprzyja archeologom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2009 06:48
Cofające się wody Eufratu odkryły m.in. stanowiska archeologiczne na dnie jeziora Qadisiyyah.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIKNIK na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 19:40
Na tegorocznym Piknik Naukowy bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowy Wieczór z Jedynką: Polskie wykopaliska w Peru

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:02
Zaprasza Katarzyna Kobylecka.
rozwiń zwiń