X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Pestycydy "ogłupiają" pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 16:44
Użycie nawozów sztucznych sprawia, że pszczoły tracą podstawowe instynkty. Nie dbają o przetrwanie społeczności, gubią się, nie wracają do uli.
Pestycydy ogłupiają pszczoły
Foto: Glow Images/East News

Europejscy naukowcy apelują o dokładne zbadanie wpływu nawozów na czynności poznawcze pszczół i wyeliminowanie tych, które szkodzą owadom.

Francuskie badania wskazują, że pod wpływem niewielkiej ilości pestycydów pszczoły gubią się. - Owady poddane działaniu pestycydów oddalały się od swoich kolonii i nie potrafiły znaleźć drogi powrotnej - wyjaśnia Mikael Henry, badacz z francuskiego Narodowego Instytutu Agrokultury.

Brytyjczycy wykazali z kolei, że kolonie pszczół, które weszły w kontakt z nawozami, rozwijały się wolniej od tych, którym nawozy nie szkodziły. - Trzeba natychmiast poddać ocenie używane nawozy - apeluje współautor badań Dave Goulson, biolog z University of Stirling w Szkocji.

Mowa o substancjach, które pomagają w wegetacji popularnych zbóż. Zawierają one składnik o działaniu podobnym do nikotyny. Nie ma on wpływu na procesy życiowe ludzi i większych zwierząt, ale działa na pszczoły. Nie jest dla nich śmiertelny, zaburza jednak procesy, które zachodzą w ich organizmach. Paradoks polega na tym, że to przecież pszczoły zapylają niemal 1/3 wszystkich upraw. Bez nich nic nie wyrośnie - nawet pod wpływem pestycydów.

Francja, Niemcy i Słowenia wprowadziły już w życie rozporządzenia dotyczące składu chemicznego nawozów sztucznych. Szczegółowe badania zapowiadane są w USA. Pamiętajmy: także w Polsce liczba pszczół spada.

(ew/Nature)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Europejski ratuje pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 15:31
Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji w sprawie sytuacji w sektorze pszczelarskim, która zaczyna być dramatyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 19:09
Nawet pół tysiąca pszczelarzy ma w czwartek protestować w Warszawie. Swoim marszem chcą pokazać problem wymierania pszczół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coś morduje pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 11:17
Jak dotąd Albert Einstein zawsze miał rację. Powiedział on, że gdy zabraknie na Ziemi pszczół to ludzkości zostanie tylko parę lat życia. Czy niebawem będziemy testować także i tą teorię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez pszczoły puste stoły": marsz w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 13:24
Kilkuset hodowców pszczół z całej Polski protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukcesy młodych polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 23:05
W "Wieczorze naukowym" spotkanie z młodymi polskimi naukowcami uczestnikami Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej,
rozwiń zwiń