Nauka

Pestycydy "ogłupiają" pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 16:44
Użycie nawozów sztucznych sprawia, że pszczoły tracą podstawowe instynkty. Nie dbają o przetrwanie społeczności, gubią się, nie wracają do uli.
Pestycydy ogłupiają pszczoły
Foto: Glow Images/East News

Europejscy naukowcy apelują o dokładne zbadanie wpływu nawozów na czynności poznawcze pszczół i wyeliminowanie tych, które szkodzą owadom.

Francuskie badania wskazują, że pod wpływem niewielkiej ilości pestycydów pszczoły gubią się. - Owady poddane działaniu pestycydów oddalały się od swoich kolonii i nie potrafiły znaleźć drogi powrotnej - wyjaśnia Mikael Henry, badacz z francuskiego Narodowego Instytutu Agrokultury.

Brytyjczycy wykazali z kolei, że kolonie pszczół, które weszły w kontakt z nawozami, rozwijały się wolniej od tych, którym nawozy nie szkodziły. - Trzeba natychmiast poddać ocenie używane nawozy - apeluje współautor badań Dave Goulson, biolog z University of Stirling w Szkocji.

Mowa o substancjach, które pomagają w wegetacji popularnych zbóż. Zawierają one składnik o działaniu podobnym do nikotyny. Nie ma on wpływu na procesy życiowe ludzi i większych zwierząt, ale działa na pszczoły. Nie jest dla nich śmiertelny, zaburza jednak procesy, które zachodzą w ich organizmach. Paradoks polega na tym, że to przecież pszczoły zapylają niemal 1/3 wszystkich upraw. Bez nich nic nie wyrośnie - nawet pod wpływem pestycydów.

Francja, Niemcy i Słowenia wprowadziły już w życie rozporządzenia dotyczące składu chemicznego nawozów sztucznych. Szczegółowe badania zapowiadane są w USA. Pamiętajmy: także w Polsce liczba pszczół spada.

(ew/Nature)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Europejski ratuje pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 15:31
Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji w sprawie sytuacji w sektorze pszczelarskim, która zaczyna być dramatyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 19:09
Nawet pół tysiąca pszczelarzy ma w czwartek protestować w Warszawie. Swoim marszem chcą pokazać problem wymierania pszczół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coś morduje pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 11:17
Jak dotąd Albert Einstein zawsze miał rację. Powiedział on, że gdy zabraknie na Ziemi pszczół to ludzkości zostanie tylko parę lat życia. Czy niebawem będziemy testować także i tą teorię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez pszczoły puste stoły": marsz w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 13:24
Kilkuset hodowców pszczół z całej Polski protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukcesy młodych polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 23:05
W "Wieczorze naukowym" spotkanie z młodymi polskimi naukowcami uczestnikami Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej,
rozwiń zwiń