Nauka

Prehistoryczne wirusy wbudowane w nasze DNA

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 13:31
Naukowcy znaleźli w ciele człowieka liczne ślady wirusów sprzed milionów lat.
Audio
Prehistoryczne wirusy wbudowane w nasze DNA
Foto: Tijuana Brass/Wikimedia Commons/ Domena publiczna

Jest to dowód na różnego rodzaju infekcje, z jakimi borykali się nasi odlegli przodkowie. Wirusy nie są już aktywne, ale ich genetyczne odciski do dziś wbudowane są w nasze DNA. Niektóre wirusy infekowały naszych przodków nawet sto milionów lat temu, czyli w epoce dinozaurów. Wtedy nie istnieli jeszcze ani ludzie, ani nawet małpy człekokształtne.

Wirusy pozostawiły jednak swój materiał genetyczny u innych gatunków, które przekazywały go w drodze ewolucji. Naukowcy dokonali odkrycia po przebadaniu genomów 38 gatunków zwierząt w tym ludzi, myszy, szczurów, słoni czy delfinów. Zdaniem ekspertów jest to kolejny dowód potwierdzający proces ewolucji, który pomoże jednocześnie zrozumieć skąd wzięły się tajemnicze fragmenty naszego DNA.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Centrum Badań nad AIDS Aarona Diamonda w Nowym Jorku oraz Instytutu Rega w Belgii. Publikację zamieszcza tygodnik Amerykańskiej Akademii Nauk (PNAS).

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, sm

Czytaj także

Śmiercionośna grypa. 3 tys. zgonów w ciągu tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:56
Kilka tysięcy osób zmarło w lutym w Portugalii z powodu epidemii grypy. Tylko między 13 a 19 lutego wirus przyczynił się do zgonu aż 3 tys. osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uważaj na latające wirusy!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 19:00
Jest ich około 300. Mogą wywołać katar, zapalenie gardła i spojówek. Najgorsze jest to, że nie można się przed nimi zaszczepić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirusy jako broń na raka. Przełom w medycynie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 15:55
Po wielu latach badań naukowcy nareszcie mogą potwierdzić: wirusy mogą nam pomóc w walce z rakiem.
rozwiń zwiń