Nauka

Świątynia legendarnego władcy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 13:58
Archeolodzy w Peru, są przekonani, że odkryli pozostałości świątyni Naylampa.

Archeolodzy, którzy badają przedinkaskie budowle w Peru, są przekonani, że odkryli pozostałości świątyni Naylampa - legendarnego założyciela podwalin kultury Chimu w peruwiańskiej dolinie Lambayeque.

Naukowcy z Muzeum Bruninga w Lambayeque, pracujący pod kierunkiem Carlosa Westera La Torre, prowadzą wykopaliska na stanowisku Chotuna-Chornancap, kompleksie archeologicznym o powierzchni 95 hektarów, położonym niedaleko miasta Lambayeque w północnym Peru.

Obok piramidy Huaca Chornancap archeolodzy odsłonili pozostałości świątyni z palonych cegieł o powierzchni około 250 metrów kwadratowych. Badacze znaleźli tam doskonale zachowany kamienny tron na piedestale w kształcie andyjskiego krzyża, a na ścianach odkryli pozostałości malowideł przedstawiających ceremonie i religijne rytuały, jakie odbywały się w świątyni. Oprócz nich na malowidłach pojawiają się sceny z życia króla Naylampa, zidentyfikowane dzięki tradycji ustnej, która o nich opowiada.

Cechy znaleziska wskazują, że pochodzi ono z okresu po upadku kultury Mochica (I w. p.n.e.- VIII w. n.e.) i przed rozkwitem kultury Chimu (X-XV w. n.e.), i że było wykorzystywane przez przedstawicieli najwyższego szczebla władzy. Jak donosi peruwiański dziennik „El Comercio”, badacze sądzą, że świątynia może być związana z samym Naylampem.

W indiańskich legendach, spisanych przez hiszpańskiego kronikarza i księdza Miguela Cabello de Balboa (1535-1608), Naylamp miał być obcym władcą, który na czele flotylli łodzi przypłynął na tereny Peru u ujścia rzeki Lambayeque do Oceanu Spokojnego ze swoimi wojownikami, kilkadziesiąt lat po upadku kultury Mochica, a zatem w okresie pomiędzy VIII i X wiekiem. Miał on założyć kulturę Lambayeque, która powstała na tych terenach po upadku kultury Mochica.

Naylamp wybudował świątynię i miasto oraz zapoczątkował rozwój nowej cywilizacji, która po kilku pokoleniach przekształciła się w kulturę Chimu. Co ciekawe, według indiańskich legend Naylamp był władcą o szczególnych cechach fizycznych - wyróżniał się wysokim wzrostem, jasnymi włosami i niebieskimi oczami.

(ew/pap/elcomercio.pe)

Zobacz więcej na temat: archeologia Peru piramidy
Czytaj także

Mity, rytuały i polityka Inków

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2007 13:22
Wydana przez PIW książka będzie nie lada gratką dla osób poważnie zainteresowanych tematyką Ameryki Prekolumbijskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koloseum - krwawe arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2007 08:58
Amfiteatrów w Rzymie było wiele, jednak tylko jeden z nich zasłynął na całym świecie. Dziś Koloseum uznawane jest za największą za dumę Rzymu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamki obronne Indian Pueblo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2007 14:22
Indianie stworzyli wysoko rozwinięte kultury, niczym nie ustępujące innym cywilizacjom świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna wizyta w Palenque

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:49
Słynne miasto Majów można zwiedzić w Internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe odkrycia w Sipán

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 14:18
Grobowiec kapłana–wojownika z kultury Moche pochodzi sprzed 2000 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice pustyni NAZCA

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 22:10
Rozwiązujemy zagadkę naskalnych rysunków na peruwiańskim, pustynnym płaskowyżu.
rozwiń zwiń