Nauka

Naukowa edukacja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 20:05
III Raciborskie Dni Nauki i Techniki sprawiły, ze zawód naukowca przestał kojarzyć się młodzieży jako nudny i nieżyciowy.
Audio
  • W "Wieczorze Odkrywców" o Raciborskich Dniach Nauki i Techniki

W ciągu trzech dni uczniowie raciborskich szkół mieli niepowtarzalną okazję poznać między innymi tajniki funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz obejrzeć sejsmograf, który został skonstruowany 80 lat temu przez Karla Mainke.

W programie znalazły się także wykłady o gwiazdach, trzęsieniach ziemi, biologii syntetycznej i arktycznych ptakach.

Głównym organizatorem Raciborskich Dni Nauki i Techniki jest Stowarzyszenie "Skala". Przewodniczący stowarzyszenia Jan Kalabiński w rozmowie z Krzysztofem Michalskim stwierdził, że pomysł zorganizowania takiej imprezy naukowej  narodził się z potrzeby edukacji młodzieży w dziedzinach naukowych.

- Wiem, że człowiek powinien w życiu otrzymywać zrównoważone bodźce w życiu. Jednym z nich jest informacja o technice i nauce - mówił podczas "Wieczoru Odkrywców" Kalabiński.

Zdaniem organizatora ze stowarzyszenia "Skala" tego typu imprezy mogą pomóc młodym ludziom w wyborze przyszłego zawodu.

Profesor Magdalena Fikus, która była jednym z uczestników Dni Nauki stwierdziła, że raciborska inicjatywa jest czymś niesamowitym. Podnosząc temat popularyzacji nauki powiedziała, że jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy "ci którzy ją chcą popularyzować uświadomią sobie do kogo i w jakim celu chcą mówić".

- Organizatorzy w Raciborzu dokładnie to wiedzą - uznała profesor Fikus.

Podobnego zdania jest profesor Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, który również uczestniczył w III Raciborskich Dniach Nauki i Techniki.

- My , pracownicy nauki mamy tak fascynujący zawód, że jak znajdujemy słuchaczy, to jest rzeczą naturalną, że chcemy o tym opowiadać. Racibórz był takim miejscem, w którym ktoś chciał nas słuchać  - stwierdził Rowiński.

Podczas imprezy zostały zaprezentowane także techniczne osiągnięcia raciborskich szkół uczących zawodów. Stowarzyszenie "Skala" przygotowało także wystawę techniczną na której znalazła się między innymi jedyna na świecie sejsmologiczna aparatura.

Więcej na temat III Raciborskich Dni Nauki i Techniki, najnowszych osiągnięć świata nauki w "Wieczorze Odkrywców". Z Krzysztofem Michalskim w studiu radiowej Jedynki rozmawiali: prof. Magdalena Fikus - szefowa Rady Upowszechniania Nauki , prof. Paweł Rowiński - dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, Jan Kalabiński - Stowarzyszenie Skala oraz Wojciech Wojtak - kierownik Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego.

Czytaj także

Naukowy Wieczór z Jedynką: Fenomen życia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2008 11:56
Zaprasza Artur Wolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór Odkrywców: Biolodzy 20-lecia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2008 14:40
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyznano tytuły "Popularyzatora Nauki"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2008 16:28
Znamy najlepszych popularyzatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fizyka się liczy"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2009 04:57
Znamy zwycięzców katowickiego konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek, który rozszyfrował cudowną broń

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2010 20:09
Twórca niemieckich i amerykańskich rakiet Werner von Braun powiedział, że to polski uczony miał największy wkład w rozszyfrowanie V2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowe przeboje 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:13
Maszyna kwantowa, sztuczne życie i planeta podobna do Ziemi. Naukowe przeboje roku 2010 według tygodnika "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakochana Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 11:30
Większość z nas wie, że coś odkryła. Wielu nie wie, co. Niewielu wie, że była wspaniałą kobietą, pedagogiem i tęskniła za miłością.
rozwiń zwiń