Nauka

Do 2017 Polska powinna znaleźć dla siebie kosmiczne nisze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 17:38
Polska, jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do 2017 roku powinna wykształcić nisze, w których będzie się specjalizowała. Tylko tak osiągnie sukces w ESA - mówili w piątek w Warszawie uczestnicy konferencji poświęconej kondycji sektora kosmicznego.
ISS
ISSFoto: NASA

Jednym z tematów konferencji "Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro" było członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tej międzynarodowej instytucji Polska przystąpiła w listopadzie 2012 roku.
- Obraz polskiego przemysłu kosmicznego i technologii kosmicznej nie jest zły, jesteśmy w dobrym punkcie. Trzeba tylko mocno pracować, aby za pięć lat rzeczywiście mieć w niej dobrą pozycję - powiedział dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Marek Banaszkiewicz.
Do końca 2017 roku Polska funkcjonuje w ESA na specjalnych warunkach. - Do tego czasu wnioski, które składamy do Agencji są oceniane na dużo bardziej konkurencyjnych warunkach po to, abyśmy mogli wykształcić nisze sektora kosmicznego - wyjaśnił Michał Moroz z portalu Kosmonauta.net.
- Projekty realizowane w tym okresie mają umożliwić przejście od nieuporządkowanego sektora kosmicznego do fazy, w której będziemy mieli bardzo silny przemysł kosmiczny - powiedział prof. Banaszkiewicz.
Jak zaznaczył Moroz, najważniejszy dla naszego członkostwa w ESA będzie rok 2017, po tym okresie ulga w ESA się skończy i o fundusze z tej instytucji będziemy ubiegali się na takich samych warunkach, jak reszta państw członkowskich. - Jeśli nie wykorzystamy szansy by zbudować polski przemysł kosmiczny, to będziemy zmuszeni pozostać podwykonawcami - powiedział Moroz.
Jego zdaniem istnieje kilka nisz, które Polska może zagospodarować. Możemy specjalizować się np. w budowie małych satelitów, misjach eksploracyjnych czy instrumentach do obserwacji Ziemi.
Prof. Banaszkiewicz przypomniał, że w ramach tzw. programu opcjonalnego w ESA każde państwo musi wybrać kategorie, w których będzie rywalizowało o projekty. Polska wyłoniła sześć głównych dziedzin, to właśnie m.in. obserwacje Ziemi, zapobieganie zagrożeniom z kosmosu, programy rozwoju technologii i program eksploracyjny.
Pierwszy polski konkurs na projekty finansowane w ramach ESA ogłoszono w pierwszej połowie 2013 roku. Pierwsze wyniki pojawiły się we wrześniu. Zaakceptowano 32 wnioski z 80 zgłoszonych.
- Wejście Polski do ESA sprawiło, że wiele firm zaczęło interesować się wejściem do sektora kosmicznego. Powstają nowe spółki, które chcą budować swój potencjał tylko na technologiach kosmicznych. W Polsce mamy wiedzę, ale potrzebny jest duży kapitał zagraniczny, aby budować duże inicjatywy - powiedział Moroz.
Problemy, z którymi Polska musi się zmierzyć, walcząc o projekty finansowane z ESA, to m.in. nieumiejętność współpracy między ośrodkami naukowymi a przemysłem. "Problem jest też z samym rynkiem, który dopiero uczy się sektora kosmicznego i potrzebuje więcej doświadczenia" - powiedział Moroz.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA - European Space Agency) jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Powstała w 1975 r. z połączenia dwóch organizacji: Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO). Dysponuje rocznym budżetem na poziomie około 4 mld euro.
Od 2007 roku Polska współpracowała z ESA jako Europejski Kraj Współpracujący. Negocjacje akcesyjne pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną rozpoczęły się 28 listopada 2011 roku w Paryżu. Rozmowy zakończyły się w kwietniu 2012 roku. Zgodę na przystąpienie do konwencji ESA polski rząd wyraził w czerwcu 2012 r., a w lipcu kraje członkowskie agencji. W listopadzie ustawę ws. przystąpienia Polski do ESA podpisał Bronisław Komorowski. (PAP)

pjk/ekr/ krf/ jra/

Czytaj także

Człowiek wylądował na księżycu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 08:15
20 lipca 1969 roku, cały świat z zapartym tchem czekał na to wydarzenie. Także Słuchacze Polskiego Radia mogli wysłuchać transmisji z lądowania Apollo 11 na Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na zorze - widać je nawet w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 11:46
Po wybuchu na Słońcu z Ziemi można obserwować intensywne zorze polarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najwybitniejsi astronomowie przyjechali do Zielonej Góry

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 07:10
Naukowcy podczas konferencji rozmawiają o pulsarach i popularyzacji astronomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA wysłała na Marsa bezzałogową misję

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 11:00
Sonda MAVEN ma zbadać, dlaczego klimat na Marsie się zmienił i w jaki sposób zniknęła stamtąd woda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z polskim satelitą Lem już wszystko w porządku

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 16:42
Z Lemem jest już wszystko w porządku - poinformowali jego twórcy na swojej stronie internetowej. Wystrzelony w czwartkowy poranek pierwszy polski satelita badawczy miał krótkotrwale problemy z łącznością, które szybko udało się rozwiązać. Od czasu wyniesienia go w kosmos naukowcy kontaktowali się z nim już sześć razy.
rozwiń zwiń