Kultura

Krajobraz po bitwie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 09:00
Festiwal Łódź Design prezentuje przedmioty, które są prawie niezgodne z prawami fizyki i jednocześnie jak najbardziej funkcjonalne.
Audio

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu Łódź Design to "Niezwykłe życie". Organizatorzy chcą wprowadzić trochę koloru i radości w późnojesienną atmosferę. Chodzi także o poprawę relacji między człowiekiem, a towarzyszącym mu na co dzień przedmiotem.

Festiwal rozpoczął się w Łodzi w czwartek (14 października), potrwa do 30 października. W Łódź Art Center zorganizowane zostały dwie duże i zupełnie zaskakujące wystawy.

Pierwsza ekspozycja "Strefa zgniotu" stara się odtworzyć krajobraz po bitwie. Prezentuje obiekty krzywe, kulawe i niestabilne. Takie jest jednak tylko pierwsze wrażenie. Wyglądające jakby słabo trzymały się na nogach meble spełniają swoją funkcję, mają w sobie delikatność i precyzję origami.

Druga ekspozycja "Underpressure" skupia się na przedmiotach wypełnionych powietrzem. Kurator Oskar Zięta przełamuje stereotypy dotyczące dmuchanych projektów.

- Do tej pory dmuchane przedmioty kojarzyły się głównie z plażowymi akcesoriami i z odpustowymi zamkami, a Oskar Zięta pokazuje, że to nie wszystko. Można stworzyć na przykład nadmuchiwane sofy ze specjalnie impregnowanego materiału, albo stołki z nadmuchiwanego sprężonym powietrzem metalu - opowiadała w Radiowym Domu Kultury organizatorka festiwalu Aleksandra Kietla.

Festiwal daje także możliwość, by spotkać się z designerami zajmującymi się nie tylko projektowaniem przemysłowym, ale także tworzeniem np. zabawek czy ubrań. W sobotę (16.10) w Łodzi przedmioty będzie można kupić wprost u projektanta.

Warto dodać, że niedawno "New York Times" zaliczył  Łódź Design do najważniejszych festiwali designerskich na świecie.

(usc)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pokój do gry w każdym mieszkaniu!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 11:54
Dywan z trawy i szklany fotel to tylko niektóre eksponaty z wystawy "Pokój do gry" we wrocławskiej Galerii BWA Design.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakiej przestrzeni potrzebuje dziś artysta?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 11:14
Betonowy szezlong, fotel inspirowany łóżkiem polowym, krzesło reżyserskie z toczonymi bokami i haftowanym motywem ludowym - te i wiele innych mebli można oglądać od piątku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej w ramach wystawy "Rooted Design for Routed Living".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciało w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:41
Galeria BWA Design zbiera właśnie najciekawsze i najdziwniejsze książki z całego świata. W powstającej we Wrocławiu czytelni zorganizowała projekt "Body in the Library".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeoczone artystki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 11:08
Dlaczego nie było wielkich kobiet artystek? Dlaczego ich prac nie ma w muzealnych kolekcjach? Na te pytanie spróbuje odpowiedzieć łódzka wystawa "Przeoczenie".
rozwiń zwiń