Kultura

"Poetyckimi strofami pomagał w cierpieniu innym"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 11:00
Recytacja poezji była najpiękniejszą kartą aktorskiego życia Krzysztofa Kolbergera - przyznał dziennikarz Polskiego Radia Andrzej Matul.
Audio

 - Mówił poezję intuicyjnie, był bardzo wrażliwy na słowo, dźwięk i muzykę. Szczególnie ukochał wiersze Jana Pawła II i księdza Jana Twardowskiego – wspomina Andrzej Matul. - Krzysztof recytował poezje do ostatnich chwil. Poezja pomagała mu w cierpieniu – dodał.

- Dla mnie Krzych zostanie dwudziesto paroletnim, pięknym chłopcem, którego poznałem w radiu, kiedy razem nagrywaliśmy pierwsze "Strofy dla Ciebie", nie zdając sobie sprawy z tego, ilu młodych ludzi potrzebuje kontaktu z poezją –  zaznaczył Andrzej Matul.

- Krzysztof Kolberger był postacią heroiczną. Wielkim aktorem, który przez ostatnie lata bohatersko walczył z chorobą – tak zmarłego aktora wspomina krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.

Andrzej Kołodyński podkreśla, że śmierć Krzysztofa Kolbergera to wielka strata dla polskiej sztuki.- Pamiętam doskonale jedną z pierwszych jego ról, którą zagrał w „Mazepie” Gustawa Holoubka”. Dzięki niej Krzysztof Kolberger stał się nowym amantem polskiego filmu – dodał Andrzej Kołodyński.

Andrzej Kołodyński wspomina ekranowe role Krzysztofa Kolbergera

 

Aktor Jerzy Zelnik powiedział, że poznał Krzysztofa Kolbergera, gdy grał on Konrada na Małej Scenie Teatru Narodowego. Był to początek długoletniej przyjaźni. Jerzy Zelnik dodał, że rzadko grał z Kolbergerem w teatrze, ale często spotykał się z nim przy recytacjach poezji czy wieczorach literacko-muzycznych.

Aktor dodał, że do ostatniej chwili Krzysztof Kolberger toczył podwójną walkę – z chorobą i trudnościami zawodu. – Ktoś inny w czasie choroby wycofałby się prawdopodobnie z zawodu. On mógł pozwolić sobie na aktywność, on „umierał stojąc” – dodał Jerzy Zelnik.

Reżyser i szef Stowarzyszenia Filmowców Jacek Bromski podkreślił, że Krzysztof Kolberger był wspaniałym człowiekiem, a także  wzorem dla osób zmagających się z chorobą nowotworową.

- Występowaliśmy razem ostatnio 18 listopada 2010 roku w Filharmonii Narodowej w Gdańsku na wieczorze poetyckim. Krzysztof mówił wiersz "W malinowym chruśniaku". To przepiękny erotyk i pochwała życia. Mówił to głosem, w którym chwilami brakowało oddechu, ale tym samym stawało się to dla nas, słuchających go wtedy, dramatycznym uwielbieniem życia - zaznaczył Olgierd Łukaszewicz, aktor teatralny i filmowy.

- Był szalenie zdyscyplinowany w tej walce o życie. Wiedzieliśmy, że za kulisami ma kuchenkę mikrofalową, w której były podgrzewane porcje jedzenia dla niego. Był niezwykle bohaterski w swoim przywiązaniu do życia, kochał swój zawód i to, co pokazał wtedy w Filharmonii, było wspaniałe - powiedział Olgierd Łukaszewicz.

/

Krzysztof Kolberger/źr.PAP

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pożegnalny koncert "Spieszmy się kochać ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2010 08:48
Artyści pożegnali parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich oraz wiceministra kultury Tomasza Mertę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł aktor Krzysztof Kolberger

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 09:27
Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów kina i teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krzysztof kochał swój zawód"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 00:20
- Był niezwykle bohaterski w swoim przywiązaniu do życia, kochał swój zawód - wspomina Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł aktor Krzysztof Kolberger

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 12:40
Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów kina i teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kolberger – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 13:41
Piątkową audycję poświęciliśmy pamięci jednego z najwybitniejszych polskich aktorów kina i teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy do Trójki - popołudnie 7 stycznia 2011

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:00
Zmarł Krzysztof Kolberger - wspaniały polski aktor, cudowny dobry człowiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kolberger – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 13:41
Posłuchaj jak wybitnego aktora wspominają Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, Jan Englert – dyrektor Teatru Narodowego oraz Jacek Szczerba - krytyk filmowy.
rozwiń zwiń