Kultura

Herbert nie lubił fotografii, wolał szkicować

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:54
Zbigniew Herbert, znakomity poeta, pisał nie tylko wiersze i eseje, ale także rysował. A właściwie prowadził coś w rodzaju notatek rysunkowych. Pozostawił prawie 300 szkicowników, które są przechowywane w Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej.
Audio
  • Wystawa wierszy i szkiców Zbigniewa Herberta (Kulturalne Jedynka)
Prezentowane szkice powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie i są wizualnymi zapiskami z kontaktami z ważnymi dla Herberta obiektami
Prezentowane szkice powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie i są wizualnymi zapiskami z kontaktami z ważnymi dla Herberta obiektami Foto: PAP/Marcin Obara

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Kilkanaście rysunków zostało wybranych, żeby towarzyszyło wierszom poety w plenerowej galerii na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy ulicy Agrykola w Warszawie. Mamy rok Herberta, a 28 lipca minęła 20. rocznica śmierci poety. Wystawa będzie otwarta do 28 sierpnia.

Twórca wystawy, prof. Paweł Próchniak wyjaśnia, że wystawa jest ułożona w formie teatru, a wiersze można czytać od lewej do prawej, albo odwrotnie. - Możemy czytać każde skrzydło osobno, te wiersze są tak ułożone, żeby w każdym kierunku układał się z nich spójny, mówiący coś ważnego i nieoczywistego cykl - mówi profesor. Rysunki są wkomponowane w treść i zwykle tę treść uzupełniają. Podkreśla, że Herbert, jako profesjonalny pisarz zawsze miał przy sobie notatnik i szkicowanie z natury, przerysowywanie, było dla niego ważne.

Jak były dobierane rysunki na wystawę? Jakich obostrzeń autorzy wystaw musieli się trzymać? Kto wybierał miejsce wystawy? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Paweł Próchniak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i pełnomocnik zarządu Fundacji ds. programowych, kurator wystawy w Łazienkach)

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 14.35

ag





www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nieznane oblicze Zbigniewa Herberta. Jaki był prywatnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 09:18
Zbigniew Herbet, eseista, dramaturg, autor słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito" to jeden z najbardziej znanych twórców literackich. Na temat jego dzieł można mówić wiele, ale co wiemy o samym artyście? Kulisy życia prywatnego Zbigniewa Herberta w rozmowie z Magdą Mikołajczuk zdradził Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W życiu Herberta łączyły się wiersze i rysunki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 10:00
W sobotę 28 lipca przypada 20 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta - poety, eseisty, dramaturga, kawalera Orderu Orła Białego i laureata Złotego Mikrofonu z 1993 roku. I na prywatny użytek rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert o sobie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 15:19
Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich, ale również światowych poetów XX wieku. Co ciekawe, sam poeta - jak wynika to z archiwalnego nagrania - w młodości nie myślal o karierze pisarza. Jego studia były studiami, które przygotowywały młodego człowieka do praktycznego zawodu prawnika, ekonomisty, naukowca.
rozwiń zwiń