Kultura

Peter Greenaway we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 11:35
Peter Greenaway, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów filmowych, będzie gościem 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty.

Peter Greenaway potwierdził, że osobiście pojawi się na polskiej premierze swojego najnowszego filmu „Rembrandt: oskarżam…!”. Obraz zaprezentowany zostanie w nowej festiwalowej kategorii filmów o sztuce. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć także „Nightwatching”, poprzedni film brytyjskiego reżysera, do którego zdjęcia kręcone były we Wrocławiu.

Wspólnym mianownikiem łączącym oba filmy jest odwołanie Greenawaya do jednego z najsłynniejszch obrazów Rembrandta z 1642 roku „Straż nocna", który stawia pytanie o relację jaka istnieje między odbiorcą, a dziełem sztuki. W „Rembrandt: oskarżam…!” Peter Greenaway wychodzi od dość odważnej tezy, że jesteśmy analfabetami wizualnymi, przez co nie potrafimy świadomie czytać obrazu. „To, że mamy oczy, nie znaczy, że cokolwiek widzimy” woła reżyser z ekranu, który wymiennie wciela się w postać śledczego, prokuratora oraz sędziego.

Doskonały komentarz do wymienionych filmów stanowił będzie wykład o związkach malarstwa i kina zatytułowany: "Wizualna poczytalność - kino i malarstwo", który reżyser wygłosi 27 lipca o godz. 10:15 we wrocławskim kinie Helios.


 9. Międzynarowdowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty ropoczyna się 23 lipca.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2008 02:43
Już po raz ósmy rusza największy festiwal filmowy w Polsce - Era Nowe Horyzonty. Specjalne festiwalowe studio Trójki zbudujemy w Mediatece przy Placu Teatralnym. W tym roku Trójka objęła festiwal Era Nowe Horyzonty swoim patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tornatore w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 13:18
66. festiwal filmowy w Wenecji rozpoczęty. Otworzyła go światowa premiera "Baarii", największej włoskiej superprodukcji w reżyserii Giuseppe Tornatore, nagrodzonego w 1990 roku Oskarem "Nowego kina Paradiso".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sputnik nadlatuje

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 09:53
Na 10 dni Warszawa stanie się centrum kinematografii rosyjskiej. 6 listopada rozpoczyna się 3. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmagania z animacją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 16:39
Piotr Dumała w tym roku zaskoczył publiczność 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Do Wrocławia przywiózł swój pierwszy film aktorski „Las”. Dlaczego po 25 latach tworzenia animacji zdecydował się na taki krok? Reżyser wyjaśnił to w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WFF czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 08:49
Dziś od rana zaczynają się pokazy filmów w stołecznych kinach: Kinoteka, Kultura i Multikino Złote Tarasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix WFF dla filmu "Lourdes"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 12:43
Film "Lourdes" zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Jessici Hausner to próba zbadania fenomenu sanktuarium, do którego co roku przybywają setki tysięcy pielgrzymów.
rozwiń zwiń