Kultura

"Biała wstążka" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 17:55
Nagrodzone Złotą Palmą w Cannes dzieło Austriaka Michaela Hanekego "Biała wstążka" jest na ekranach polskich kin.

"Biała wstążka" to opowieść o rodzącej się nienawiści, między innymi o społecznych i psychologicznych źródłach faszyzmu. Na rok przed wybuchem I wojny światowej seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie małej niemieckiej wsi. Groźny wypadek, pożar i uprowadzenie dwójki dzieci wstrząsa wiodącymi spokojne życie mieszkańcami. Nauczyciel obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę.

Michael Haneke wyreżyserował "Białą wstążkę" na podstawie własnego scenariusza, po - jak sam mówi - dokładnym udokumentowaniu epoki. "Zbierałem informacje, jak w tamtych czasach funkcjonowało szkolnictwo, jak wyglądała religia, i tak dalej, a rezultat tych badań widzimy w filmie. Przeczytałem tony książek, przejrzałem mnóstwo zdjęć. Z tamtego okresu mamy bogaty materiał fotograficzny umożliwiający dokładne badania. Scenariusz nie jest oparty na moich osobistych doświadczeniach" - wyjaśnił Haneke. Twórca filmu zastosował czarno-białe zdjęcia, co pogłębia klimat grozy i tajemnicy.

 

 

Na ekrany kin trafił także, nagradzany, rosyjski film "Papierowy żołnierz". Akcja dzieje się w roku 1961, bohaterem jest doktor Danił Pokrowski, pracujący na kosmodromie Bajkonur. Lekarz staje przed moralnym dylematem: czy warto ryzykować ludzkie życie, aby podbić kosmos? Film zdobył główną nagrodę na zakończonym niedawno festiwalu Sputnik nad Polską. Przewodniczący jury Jacek Hugo Bader powiedział, że jury było pod ogromnym wrażeniem rozterek rosyjskiej duszy. Za film "Papierowy żołnierz" jego twórca Aleksiej German młodszy otrzymał nagrodę Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji.
Na ekranach naszych kin jest także nagradzany przez widzów na międzynarodowych festiwalach film "Yes - meni nagradzają świat". To francusko-amerykański dokument o dwóch dowcipnych prowokatorach, którzy organizują akcje obnażające bezwzględny świat biznesu. Można wybrać się także na najnowszą ekranizację noweli Karola Dickensa "Opowieść wigilijna". Reżyser Robert Zemeckis opowiada tę historię w technologii 3 D, i - jak oceniają krytycy - bardziej w stylu horroru niż baśni.
W kinach także - "Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu" - ekranizacja drugiego tomu bestselleru z serii "Zmierzch". W głównych rolach Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner. Film opowiada o rozterkach miłosnych głównej bohaterki Belli, tym razem rozdartej uczuciowo pomiędzy wampira i i wilkołaka. Pokaz filmu dla prasy odbył się wczoraj wieczorem, więc gazety nie zdążyły zamieścić recenzji. Jednak opinie dziennikarzy po filmie były zgodne - "Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu" to przykład dawno nie widzianego w kinie kiczu.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Biała wstążka" we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2009 10:25
23 lipca we Wrocławiu rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Patronem medialnym imprezy jest m. in. Program 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty "Dom zły"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 08:23
W Warszawie wręczono Złote Taśmy - nagrody polskich krytyków zrzeszonych w międzynarodowej organizacji krytyków FIPRESCI za 2009 rok. Nagrodę dla najlepszego filmu polskiego zdobył "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, a dla zagranicznego "Biała wstążka" Michaela Hanekego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Biała wstążka” przedpremierowo w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 22:00
Już w najbliższy czwartek, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, odbędzie się pokaz najnowszego filmu Michaela Haneke – „Biała wstążka”. Obraz ten zdobył w tym roku Złotą Palmę w Cannes, otwierał również wrocławski festiwal Era Nowe Horyzonty, odbywający się pod patronatem Trójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziesiątka KINA"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:17
Jak co roku Kino.Lab zaprasza na przegląd filmów, starannie wybranych spośród wszystkich długometrażowych produkcji, mających premiery w Polsce w 2009 roku.
rozwiń zwiń