Kultura

"Tlen" w rytmie hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 14:25
Bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny - „Tlen” rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa jest już w polskich kinach. W rolach głównych znakomita Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.

Bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny - „Tlen” rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa jest już w polskich kinach. W rolach głównych znakomita Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.


'' Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow (źr. mat.prasowe)

Fabuła jest kilkakrotnie powtarzaną historią miłości bohatera (Aleksiej Filimonow) do pięknej, rudowłosej dziewczyny ( Karolina Gruszka), która jest dla niego jak tytułowy tlen. Bohater mieszkający na rosyjskiej prowincji tak pragnie tej miłości, że bez skrupułów zabija żonę.

Historia opowiedziana jest za pomocą dziesięciu piosenek/tracków/wierszy, melorecytowanych i rapowanych w studiu nagraniowym przez samych bohaterów, w stylizacji innej niż w fabule (Karolina Gruszka z ciemnymi włosami, w okularach z czarnymi oprawkami, Aleksiej Filimonow ogolony na łyso w skórze).

Najnowszy film Wyrypajewa zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty oraz Nagrodę Stowarzyszenia Rosyjskich Filmoznawców i Krytyków Filmowych. W dużym stopniu do jego sukcesu przyczyniła się dwójka znakomitych aktorów - Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.

 

'' Karolina Gruszka (źr. mat.prasowe)

Znajomość Karoliny Gruszki i Iwana Wyrypajewa rozpoczęła się na festiwalu filmowym w Kijowie. Aktorka była tam z "Kochankami z Marony" a Wyrypajew prezentował "Euforię". - Razem z panią Izą Cywińską (reżyserka "Kochanków z Marony") wybrałyśmy się na pokaz, obejrzałyśmy film i bardzo nam się spodobał. Kiedy więc zobaczyłyśmy, że przed pokazem naszego filmu Iwan stoi na korytarzu, postanowiłyśmy do niego podejść, podziękować mu i zaprosić go nieśmiało na nasz pokaz. Iwan przyszedł na pokaz. Potem było milczenie i po jakimś czasie przysłał mi scenariusz "Tlenu", który bardzo mi się spodobał- wspomina Karolina Gruszka.

Aleksiej Filimonow jest młodym, rosyjskim aktorem teatralnym, który ma za sobą kilka udanych ról , filmowych i teatralnych. Iwan Wyrypajew był jego nauczycielem. Sam zaprosił go na casting do "Tlenu", bo jak mówi od początku czuł, że znakomicie będzie nadawała się do roli Saszy.

Eksperymentalny film powstał na podstawie autorskiego tekstu Wyrypajewa. W 2002 roku sam zaadaptował go na potrzeby teatru. Dziś, obok "Księgi Rodzaju 2 i "Lipca", jest to jeden z najczęściej granych w Europie tekstów rosyjskiego dramaturga ("Tlen" wystawiono m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Bułgarii, Rumunii, także w Polskich teatrach). 9 października 2009 r. w warszawskim Teatrze na Woli odbyła się premiera spektaklu "Lipiec" w reż. Wyrpajewa z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Zobacz wideo z próby!

Wyrypajew jako laureat nagród przyznawanych na najważniejszych festiwalach teatralnych w Rosji (chodzi m.in. o festiwale Złota Maska i Nowaja Drama) jest obecnie symbolem międzynarodowego sukcesu młodego pokolenia rosyjskich dramaturgów. Urodził się 3 sierpnia w 1974 r. w Irkucku, gdzie ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej. Studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. Był aktorem teatru w Magadanie oraz Teatru Dramatu i Komedii w Pietropawłowsku na Kamczatce. W Irkucku założył teatr Przestrzeń Gry (zamknięty z powodu oburzenia miejscowych władz jego debiutancką sztuką "Sny"). Wyrypajew współtworzył moskiewski Teatr.doc. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych współczesnych dramaturgów rosyjskich.

(na podst. "Trójkowo, filmowo", 5.02.2010, PAP)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kinowe zawirowania 2009 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 10:05
To był dobry rok dla kina, który pobudził apetyt wielu miłośników X muzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:12
Mimo tego, że w Polsce dramaturgia Iwana Wyrypajewa doceniana jest od dawna, jego nazwisko w ostatnim okresie wyjątkowo często pojawiało się w mediach. W Teatrze na Woli nadal możemy oglądać dobrze przyjęty przez publiczność spektakl „Lipiec”, w kinach oryginalny w swojej treści i formie „Tlen” (oba tytuły wyreżyserował dramatopisarz). Od najbliższego piątku w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie pojawi się „Taniec Delhi”. Spektakl powstał zgodnie z typowym dla Wyrypajewa schematem pracy -
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix dla "Lipca"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:29
Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.
rozwiń zwiń