X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Legendy komiksu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2009 07:00
Wydanie albumu o Batmanie i Robinie w ramach serii Mistrzowie Komiksu nie budzi wątpliwości.
Audio

Stoją za nim w końcu dwie legendy amerykańskiego komiksu. Frank Miller to jegomość, który na spółkę z Alanem Moorem w połowie lat 80-tych zmienił oblicze komiksu superbohaterskiego. Zakończył oficjalnie jego okres dojrzewania, i przeniósł trykociarzy w dorosłość. Podobny wpływ miał na postać Batmana, której nadał niespotykanej wcześniej głębi. Obecnie, po ekranizacjach jego kolejnych komiksów, jest już bardziej ikoną popkultury, niż znanym scenarzystą. Podobnego formatu autorem jest Jim Lee. Na jego X-menach i Punisherach wychowała się większość dzisiejszych, dwudziesto- i trzydziestoletnich fanów historyjek obrazkowych, do dziś zresztą dostających wypieków na dźwięk jego nazwiska. Poza tym to nie tylko autor, ale i inicjator wielu komiksowych inicjatyw. Pomysł wydawnictwa DC, by łączyć w pary znanych autorów i powierzać im nowe serie ze znanymi na całym świecie bohaterami, wydawał się strzałem w dziesiątkę. Czy jednak dzieło zaspokoiło pokładane w nim przez fanów z całego świata nadzieje?

Miller pokazał już początki działalności Batmana w „Roku Pierwszym”, a w obu częściach „Powrotu Mrocznego Rycerza” jego powrót z emerytury. Tym razem postanowił zaprezentować swoją wizję ‘środkowej części’ kariery Batmana. Mroczny Rycerz zatraca się w niekończącej się walce z bandytami. Nocne eskapady bo dachach Gotham stają się jego obsesją, a strach, który budzi w przestępcach, śmiejąc się im w twarz - jego narkotykiem. Krótko mówiąc – Nietoperz coraz bardziej oddala się od rzeczywistości. Łącznikiem Batmana z normalnością okazuje się być Robin – Cudowny Chłopiec, cyrkowiec, który traci rodziców w podobny sposób co Zamaskowany Mściciel. Batmanowi pozostaje wziąć go pod swoje nietoperze skrzydła, nie pozwolić się załamać, wytrenować do walki z przestępczością i… wziąć za niego odpowiedzialność.

Relacja Batmana z jego pomocnikiem od lat jest wykpiwana i rzadko się do niej wraca. Pomysł, by superbohater przemierzał miasto z pstrokato ubranym nastolatkiem w kusych spodenkach nie tylko trąci myszką (czy też nietoperkiem), ale i pedofilią, co w dobie politycznej poprawności jest niedopuszczalne. O ile jednak stare historie o tej parze kojarzone są z ich komicznym, czy też naiwnym charakterem, Miller zdecydował się na zbrutalizowanie przekazu. Gotham to nie tylko gotycka metropolia pełna przestępców, to prawie Sin City. Przestępcy są źli, policjanci jeszcze gorsi, a Batman jest sadystycznym psychopatą, świetnie zdającym sobie sprawę z tego, że jest kryminalistą. Starcia z bandytami obfitują w krew, wybite zęby i otwarte złamania, od brutalności nie stroni też sam Robin.

Cykl Millera i Lee świetnie się czyta i tak samo ogląda, nie jest on jednak pozbawiony mankamentów. Sama historia skupia się na budowaniu relacji i więzi między Nietoperzem, a jego pomocnikiem, przeplatana jest jednak wątkami, w których autorzy wprowadzają nowych bohaterów. Chociaż herosów (i złoczyńców) ze świata DC przewija się w albumie co najmniej tuzin, to z ich obecności niewiele wynika. Być może Miller zaplanował kumulację pobocznych wątków z którymś z kolejnych zeszytów, tylko że seria zatrzymała się zeszyt dalej, niż kończy się wydany w Polsce album. Naprawdę ciekawi mnie co z tego wyniknie, tylko że cykl od roku stoi w miejscu.

Pozostaje też pytanie – do kogo ten komiks jest skierowany? Dla młodzieży jest zdecydowanie zbyt mroczny i brutalny. Starsi odbiorcy, jeśli już sięgają po komiksy, to niekoniecznie po superbohaterskie. A to właśnie do nich Miller kieruje nawiązania do klasyki komiksu sprzed stu lat. Docelowymi odbiorcami tego albumu są więc chyba sympatycy autorów, co w Polsce oznacza wspomnianych 30-latków, wychowanych na zeszytach wydawanych w latach 90-tych przez wydawnictwo TM-Semic. I tym osobom, jak mi się wydaje, mogę polecić ten album. Mnie zapewnił on przyjemną lekturę. Pozostaje mieć tylko nadzieję że Miller i Lee nie odpuścili sobie tej serii zupełnie, i doczekamy się ciągu dalszego.

Przemysław Pawełek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Komiks po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2008 10:15
Przewiezione przez ocean historyjki obrazkowe dla żołnierzy oraz animowane filmy Disneya były główną inspiracją pierwszych japońskich rysowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 06:36
Magiczny płaszcz, biały Arab i bezdomne koty w najnowszym komiksie o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie zeszyty Marthy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 12:28
Polska doczekała się w końcu swojego wydania cyklu Franka Millera o Marcie Washington - "Martha Washington: jej życie i czasy, wiek XXI"
rozwiń zwiń