X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Poetyckie solistki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 11:49
Abalar Łucja, Bałdyga Zofia, Bargielska Justyna, Broda Marzena, Cyranowicz Maria, Fiedorczuk Julia, Filipiak Izabela, Gałkowska Magdalena, Grundwald Marta, Grzegorzewska Wioletta, Iwasiów Inga, Janiak Kamila, Kacperska Iwona, Kamińska Aneta, Kielar Marzanna Bogumiła, Kitsch Samantha, Komoń Magdalena, Kuciak Agnieszka, Malek Natalia, Mirahina Agnieszka, Mosiewicz Monika, Mueller Joanna, Obuchowicz Joanna, Piela Kornelia, Piwkowska Anna, Podczaszy Anna, Podgórnik Marta, Radczyńska Justyna, Rolando
Audio

A wiersze autorstwa wymienionych pań odnajdziemy w zbiorze „Solistki: Antologia poezji kobiet (1989-2009)” pod redakcją Marii Cyranowicz, Joanny Mueller, Justyny Radczyńskiej.

Podstawowy zarzut jaki znalazłam w sieci internetowej skierowany pod adresem tej publikacji to brak nazwisk kilku zasłużonych poetek ostatnich 20 lat. Doskonałą odpowiedzią na niego jest wypowiedź Justyny Radczyńskiej: „Antologia "Solistki" nie jest wyczerpującą dokumentacją twórczości poetek okresu 1989-2009, jej skład dlatego nie jest kompletny lecz komplementarny.(…) są w tej antologii zupełnie nowe nazwiska, obiecujące lecz w ogóle nie zasłużone.”Redaktorki nie postawiły przed sobą pracy dokumentalisty, kronikarza, chciały stworzyć dzieło pełne i spójne i takim wydaje się być antologia.

Gośćmi Iwony Malinowskiej w audycji Świat młodych były trzy redaktorki "Solistek".

 


Kazimiera Szczuka zaznacza, że ”„Solistki” to brakujące ogniwo rozwoju poezji polskiej ostatnich 20 lat.”

 


Poetki, redaktorki swą antologią chcą bronić poezji kobiet, poetek, niedocenianych przez dzisiejszych odbiorców zdominowanych poezją świata męskiego. Po lekturze „Solistek” nie wydaje się, żeby autorki takiej obrony potrzebowały. Ich wiersze bronią się same.
(pm na podst. audycji Świat młodych, Program Drugi)


„Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009)” pod redakcją: Marii Cyranowicz, Joanny Mueller, Justyny Radczyńskiej, oprawa graficzna Marta Ignerska, rysunki Pola Dwurnik, Staromiejski Dom Kultury, Warszawa 2009

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmysłowość i kult życia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 12:07
"Ja i Ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci" to zbiór dramatów wybitnego izraelskiego pisarza i reżysera Hanocha Levina, który trafił już na półki księgarń w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie pytaj - czytaj

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2010 07:00
Małe, lecz prężnie działające, wydawnictwo AMEA wydało zbiór, antologię opowiadań pt. "Nie pytaj o Polskę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Roberta Burnsa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 10:00
Szkoci uroczyście świętują 251. rocznicę urodzin romantycznego poety Roberta Burnsa. Autor znanej na całym świecie "Pieśni pożegnalnej" ("Auld Lang Syne") wprowadził do literatury dialekt szkockich górali. Szkoci uznają go za swego narodowego poetę.
rozwiń zwiń