Kultura

Poetyckie solistki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 11:49
Abalar Łucja, Bałdyga Zofia, Bargielska Justyna, Broda Marzena, Cyranowicz Maria, Fiedorczuk Julia, Filipiak Izabela, Gałkowska Magdalena, Grundwald Marta, Grzegorzewska Wioletta, Iwasiów Inga, Janiak Kamila, Kacperska Iwona, Kamińska Aneta, Kielar Marzanna Bogumiła, Kitsch Samantha, Komoń Magdalena, Kuciak Agnieszka, Malek Natalia, Mirahina Agnieszka, Mosiewicz Monika, Mueller Joanna, Obuchowicz Joanna, Piela Kornelia, Piwkowska Anna, Podczaszy Anna, Podgórnik Marta, Radczyńska Justyna, Rolando

A wiersze autorstwa wymienionych pań odnajdziemy w zbiorze „Solistki: Antologia poezji kobiet (1989-2009)” pod redakcją Marii Cyranowicz, Joanny Mueller, Justyny Radczyńskiej.

Podstawowy zarzut jaki znalazłam w sieci internetowej skierowany pod adresem tej publikacji to brak nazwisk kilku zasłużonych poetek ostatnich 20 lat. Doskonałą odpowiedzią na niego jest wypowiedź Justyny Radczyńskiej: „Antologia "Solistki" nie jest wyczerpującą dokumentacją twórczości poetek okresu 1989-2009, jej skład dlatego nie jest kompletny lecz komplementarny.(…) są w tej antologii zupełnie nowe nazwiska, obiecujące lecz w ogóle nie zasłużone.”Redaktorki nie postawiły przed sobą pracy dokumentalisty, kronikarza, chciały stworzyć dzieło pełne i spójne i takim wydaje się być antologia.

Gośćmi Iwony Malinowskiej w audycji Świat młodych były trzy redaktorki "Solistek".

 


Kazimiera Szczuka zaznacza, że ”„Solistki” to brakujące ogniwo rozwoju poezji polskiej ostatnich 20 lat.”

 


Poetki, redaktorki swą antologią chcą bronić poezji kobiet, poetek, niedocenianych przez dzisiejszych odbiorców zdominowanych poezją świata męskiego. Po lekturze „Solistek” nie wydaje się, żeby autorki takiej obrony potrzebowały. Ich wiersze bronią się same.
(pm na podst. audycji Świat młodych, Program Drugi)


„Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009)” pod redakcją: Marii Cyranowicz, Joanny Mueller, Justyny Radczyńskiej, oprawa graficzna Marta Ignerska, rysunki Pola Dwurnik, Staromiejski Dom Kultury, Warszawa 2009

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmysłowość i kult życia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 12:07
"Ja i Ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci" to zbiór dramatów wybitnego izraelskiego pisarza i reżysera Hanocha Levina, który trafił już na półki księgarń w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie pytaj - czytaj

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2010 07:00
Małe, lecz prężnie działające, wydawnictwo AMEA wydało zbiór, antologię opowiadań pt. "Nie pytaj o Polskę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Roberta Burnsa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 10:00
Szkoci uroczyście świętują 251. rocznicę urodzin romantycznego poety Roberta Burnsa. Autor znanej na całym świecie "Pieśni pożegnalnej" ("Auld Lang Syne") wprowadził do literatury dialekt szkockich górali. Szkoci uznają go za swego narodowego poetę.
rozwiń zwiń