X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Metropolitalne muzeum

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 14:15
Muzeum Narodowe w Warszawie ma nowego dyrektora, został nim prof. Piotr Piotrowski, dotychczasowy kierownik Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Muzeum Narodowe stanie się muzeum metropolitalnym, dorównującym najsłynniejszym tego typu placówkom na świecie. Ekspozycje będą wzbudzały ożywione debaty publiczne"– to jeden z celów, który zamierza w najbliższych latach osiągać nowy szef Muzeum Narodowego.
Audio

 

Profesor Piotr Piotrowski specjalizuje się w historii sztuki Europy Środkowej i Wschodniej XX wieku. Jest także autorem głośnych publikacji: „Znaczenia modernizmu” (1999) oraz „Awangarda w cieniu Jałty. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej, 1945 – 1989” (2005). Prawdopodobnie przyszłym roku na rynku wydawniczym pojawi się kolejna książka jego autorstwa. Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami autor zdradził, że jest na etapie nanoszenia ostatnich poprawek do tekstu. Nowy dyrektor Muzeum Narodowego zapowiedział, że w związku z objęciem nowego stanowiska nie zamierza rezygnować z pewnych zobowiązań naukowych, które złożył Uniwersytetowi w Poznaniu. Piotrowski wyraził przekonanie, że i te jego działania, będą służyły Muzeum Narodowemu, które nie będzie tylko salą ekspozycyjną, ale będzie to także instytucja o charakterze naukowym.

Podczas spotkania z dziennikarzami nowy dyrektor Muzeum Narodowego podkreślił, że ma jasno określone plany związane z dalszym funkcjonowaniem placówki. Jednym z nich jest wprowadzenie Muzeum Narodowego w obieg międzynarodowy, tak by ekspozycje prezentowane w jego przestrzeniach były zauważane i komentowane nie tylko w Warszawie, ale całym kraju, a także w Europie i na świecie.

 

 

Prof. Piotr Piotrowski zapowiedział, że na pierwsze efekty jego pracy będzie trzeba trochę poczekać, gdyż na rzetelne przygotowanie wystawy potrzeba od 5 do 8 lat.

Nowy dyrektor Muzeum Narodowego podkreślił, że jego zdaniem wzorce trzeba czerpać od najlepszych, dlatego instytucją na jakiej chciałby się wzorować podczas przekształcania Muzeum Narodowego w Warszawie jest Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Mimo że jest to muzeum o wiele lepiej wyposażone i o wiele lepszym komforcie pracy struktura zbiorów i funkcjonowania jest podobna. Podobnie jak w Warszawie nie ma tam działu współczesnego tylko nowoczesny. -Muzeum w Nowym Jorku bardzo dobrze to wykorzystuje- dodał Piotrowski. Przypomniał, że jeśli chodzi o charakter ideowy nadal bliskie jest mu The New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku, które prezentowało i prezentuje wystawy problemowe. Te wystawy robiły to, co sztuka powinna robić czyli otwierać na myślenie na temat naszego otoczenia. Powinny nas wytrącać z automatyzmu myślenia i patrzenia- dodał dyrektor i podkreśłił, że taki stosunek do sztuki będzie starał się zaszczepić w warszawkiej placówce.

''Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie (źr. Wikipedia)

Obecny podczas konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przypomniał, że na nowym dyrektorze spoczywa także obowiązak uregulowania wszystkich zadłużeń, które spoczywają na  Muzeum Narodowym. W ostatnich dwóch latach zadłużenie Muzeum Narodowego wyniosło ok. 10 mln. zł. Był to wynik zobowiązań podejmowanych w latach 2005- 2007. Od momentu pełnienia obowiązków dyrektorskich przez Andrzeja Maciejewskiego zobowiązania udało się zredukować do kwoty 2 mln. złotych- dodał Zdrojewski. Minister przyznał, że Muzeum posiada wiele niekorzystnych umów, niektóre musza dojść do końca, inne będą negocjowane na nowo. Minister dodał, że do tej pory Muzeum prowadziło politykę organizowania wystaw rozproszonych, często kosztownych, które nie przynosiły oczekiwanego efektu. W tej chwili polityka będzie polegała na ograniczeniu ilości, a podwyższeniu jakości tych wystaw.


W lutym Rada Powiernicza Muzeum Narodowego wybrała profesora Piotrowskiego spośród 20 kandydatów na nowego szefa Muzeum, jednak z uwagi na wcześniejsze zobowiązania, dopiero 3 siepnia mógł podjąć nowe obowiązki. Przedstawicielka Rady Anda Rottenberg zapewniła, że nie ma w Polsce lepszej osoby na to stanowisko.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiermasz wydawnictw Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 11:31
W Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowano trzydniowy kiermasz, na którym można taniej kupić wydane przez tę instytucję publikacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoskie talerze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 11:41
W Muzeum Narodowym w Warszawie dziś otwarcie nowej wystawy. Jak zapowiada dyrektor Piotr Piotrowski za jego rządów w muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. I tak po wystawie fotografii i retrospektywnej ekspozycji prac klasyka polskiego malarstwa początku XX wieku, Jacka Malczewskiego przyszedł czas na majoliki.
rozwiń zwiń