Kultura

Włoskie talerze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 11:41
W Muzeum Narodowym w Warszawie dziś otwarcie nowej wystawy. Jak zapowiada dyrektor Piotr Piotrowski za jego rządów w muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. I tak po wystawie fotografii i retrospektywnej ekspozycji prac klasyka polskiego malarstwa początku XX wieku, Jacka Malczewskiego przyszedł czas na majoliki.

W Muzeum Narodowym w Warszawie dziś otwarcie nowej wystawy. Jak zapowiada dyrektor Piotr Piotrowski za jego rządów w muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. I tak po wystawie fotografii i retrospektywnej ekspozycji prac klasyka polskiego malarstwa początku XX wieku, Jacka Malczewskiego przyszedł czas na majoliki.

"Ceramika Rafaela. Majolica istoriato ze zbiorów polskich" to tytuł najnowszej ekspozycji, której gospodynią jest pani Ewa Katarzyna Świetlicka. Komisarz wystawy jest również autorką obszernej publikacji i katalogu wystawy.
Jest to pierwsza w Polsce prezentacja renesansowych majolik istoriato (narracyjnych) oraz grafiki odwołujących się do sztuki Rafaela.
Głównym celem wystawy, jak zapowiadają organizatorzy jest prezentacja malarstwa narracyjnego na majolice odzwierciedlającego wpływ grafiki kręgu Raimondiego oraz „krawców historii” – Bernarda Salomona i Pierre’a Eskricha, wybitnych twórców ilustracji książkowej.


Majolika istoriato należy do najciekawszych zjawisk w dziejach ceramiki europejskiej. Rozwijając się od przełomu XV/XVI wieku osiągnęła swe artystyczne i technologiczne apogeum w połowie cinquecenta, gdy ilustrowanie storii stało się ambicją dużych bottegae, działających pod wpływem mecenatu książąt Urbino, patrycjatu Faenzy i Wenecji. Jej twórcy – wybitni garncarze włoscy - obrazując tematy mitologiczne, historyczne i religijne sięgnęli po inspirację do sztuki Rafaela i jego uczniów.Majoliki zdobione barwnymi szkliwami o lśniącej, błyszczącej powierzchni, ukazują bogactwo inwencji malarzy, którzy nawiązując do popularnych w XVI wieku wątków literackich (Biblii, Owidiusza i Liwiusza), tworzyli przedmioty będące synonimem artystycznej doskonałości i luksusu. Jej posiadaniem szczycili się wszyscy włoscy książęta, szlachta i arystokracja. Zabiegali o nią władcy Europy; była podziwiana na dworach papieskich Rzymu i arystokratycznych Wenecji.

 

Wystawie naczyń towarzyszą również grafiki. Nie są to grafiki wykonane przez Rafaela Santi.


Ekspozycja niesie ze sobą również walor edukacyjny, wzbogacona jest o informacje o majolice istoriato zamieszczonych na ścianach sal wystawowych.Na potrzeby ekspozycji wypożyczono eksponaty z takich instytucji, jak:Biblioteka Kórnicka PAN w Kórniku, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu, Fundacja Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie oraz kolekcji prywatnej.

(pm. na podst. mat.pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

W muzealnych wnętrzach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2009 05:39
Jak przebiegł ostatni rok w największych Muzeach Narodowych naszego kraju? O tym, a także o planach na bieżący sezon, opowiadają dyrektorzy placówek w Krakowie i Wrocławiu. Przypominamy również najważniejsze prezentacje w warszawskim Muzeum Narodowym w 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metropolitalne muzeum

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 14:15
Muzeum Narodowe w Warszawie ma nowego dyrektora, został nim prof. Piotr Piotrowski, dotychczasowy kierownik Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Muzeum Narodowe stanie się muzeum metropolitalnym, dorównującym najsłynniejszym tego typu placówkom na świecie. Ekspozycje będą wzbudzały ożywione debaty publiczne"– to jeden z celów, który zamierza w najbliższych latach osiągać nowy szef Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamykają Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 11:14
Po 60 latach Muzeum Książąt Czartoryskich zostanie zamknięte. Na szczęście tylko na chwilę - na czas remontu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matejko w restauracji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:14
Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", w związku z przypadającą w tym roku 600. rocznicą tej bitwy, zostanie poddany zabiegom konserwatorsko-restauratorskim. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń