Kultura

Choinkowa sztuka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 12:30
W Muzeum Lubuskim w Gorzowie można oglądać szklane cuda. Wystawa "Bombka cenniejsza niż złoto" prezentuje ponad 200 bombek powstałych w firmie „Komozja” w latach 1990-2009, wszystkie one pochodzą z kolekcji gorzowianina Bogusława Buchali.


Wystawa już samym swym tytułem wpisuje się w historię sztuki. "Bombka cenniejsza niż złoto" świadomie nawiązuje do tytułu znanego opracowania Jana Białostockiego „Sztuka cenniejsza niż złoto”. I trudno owym bombkom tytułu dzieła sztuki odmówić. To ozdoby bardzo specyficzne -niezwykle kruche, delikatne. Często były projektowane przez znanych artystów, a receptura ich tworzenia chroniona jest patentem. Każda bobka jest unikalna w swym kształcie, gdyż każda jest ręcznie wydmuchiwana, srebrzona i ręcznie malowana. Niektóre serie bobek zdobione są kamieniami Swarovskiego, co zapewnia im dodatkowy blask.

Najdroższe pokazane na ekspozycji bombki pochodzą z kolekcji kremlowskiej i warte są tysiąc euro za sztukę. Zwiedzających zachwycała także kolekcja wzorowana na tzw. jajkach Faberge oraz kolekcje Egipska i Victoriany.

''

Bogusław Buchala bombki produkowane przez częstochowską firmę zbiera od 17 lat. Posiada ich blisko 3000."Moja pasja zaczęła się prawie 17 lat temu, kiedy zaciekawił mnie artykuł dotyczący tej firmy. Nie wiedziałem wcześniej, że bombki mogą mieć tak fantazyjne kształty i zdobienia. Kolekcjonowanie tych ozdób jest jednak trudne ze względu na ich formę i kruchość" - powiedział PAP Buchala.

Wytwórnia "Komozja" swą działalność rozpoczęła w 1944 roku, a jej nazwa pochodzi od pierwszych sylab nazwisk trzech właścicieli, KO-zak, MO-stowski i  ZJA-wiony.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego. Kuratorem ekspozycji jest Janusz Michalski.




 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sztuka latania w Yours Gallery

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 11:44
"Sztuka latania" to odpowiedź fińskiego fotografa, Janne Lahtinena, na nurtujące ludzkość pragnienie wzbicia się w chmury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka zachodnia lat 80. w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2008 15:07
Wielką atrakcją wystawy są fotografie Davida LaChapelle’a – autora monumentalnych zdjęć będących syntezą świata współczesnej kultury pop i motywów biblijnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 08:23
XIX-wieczna wieś Boże Narodzenie świętowała od Wigilii do święta Trzech Króli, a czas ten nosił nazwę "Gody". Ten barwny czas w swych chatach i dworkach prezentuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
rozwiń zwiń