Kultura

Kolekcja Starmachów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 14:57
W tym roku minie dwadzieścia lat działalności Galerii Starmach, jednej z najważniejszych w Polsce. W ciągu dwóch dekad jej właściciele - Andrzej i Teresa Starmachowie - zgromadzili niemal muzealną kolekcję sztuki czołówki polskich artystów współczesnych. Najlepsze i najciekawsze prace z tego zbioru można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

 

Wszystko zaczęło się w 1975 roku. Wtedy Andrzej Starmach wziął urlop dziekański i wyjechał do Szwecji, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery restauracyjnej. Do Polski wrócił z pokaźną sumą pieniędzy, za którą mógł kupić wysokiej klasy auto. Ponieważ nie miał prawa jazdy, postanowił, że pieniądze zainwestuje w polską sztukę współczesną, którą prawie nikt się wtedy nie interesował. Kolekcja dość szybko zaczęła się rozrastać. Starmach zmuszony został do znalezienia odpowiedniej przestrzeni do jej przechowywania. Był rok 1989 kiedy wraz z żoną Teresą zdecydował się na otwarcie własnej galerii. Jej pierwszą siedzibą była kamienica Pod Orłem przy Rynku Głównym w Krakowie. Od roku 1997 Galeria Starmach działa na krakowskim Podgórzu.

 

W tym roku mija dwadzieścia lat działalności Galerii Starmach. W ciągu dwóch dekad jej właściciele, zorganizowali ponad 100 wystaw i zgromadzili olbrzymią, niemal muzealną kolekcję sztuki czołówki polskich artystów współczesnych. Jak przyznaje Andrzej Starmach profil galerii powstał w naturalny sposób, ponieważ przyjaźnie i sympatie zawiązane w tym okresie z większością artystów ze środowiska Grupy Krakowskiej, takimi jak: Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Teresa Rudowicz, Marian Warzecha czy też spoza grupy - Henrykiem Stażewskim i Ryszardem Winiarskim pokrywały się z jego zainteresowaniami.

Z  okazji 20. rocznicy powstania Galerii Starmach w Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizowana został ekspozycja prezentująca najważniejsze zbiory małżeństwa Starmachów. Wystawa gromadzi ponad 360 obiektów. Ekspozycja nie jest zbudowana chronologicznie. Opiera się na zaskakujących zestawieniach prac takich artystów jak np. Andrzej Wróblewski i Marek Chlanda, Henryk Stażewski i Marzena Nowak, Mikołaj Smoczyński i Zofia Gutkowska-Nowosielska, Katarzyna Kobro i Maria Jarema. Jak wyjaśnia Andrzej Starmach chodzi o to, by podkreślić podobieństwa poszukiwań artystycznych twórców starszego i młodszego pokolenia.


Wystawę "Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach" można oglądać w głównym gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa czynna do 20 grudnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy rozum śpi, budzą się demony

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 11:29
W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać dzieła wybitnego malarza hiszpańskiego, jednego z prekursorów sztuki nowoczesnej - Francisca Goi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnieć Kabruna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 07:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku pragnie przypomnieć wybitnego kolekcjonera, Jacoba Kabruna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekada wideo

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 11:31
W krakowskim Bunkrze Sztuki trwa bardzo ciekawa wystawa "Ukryta Dekada. Polska sztuka wideo 1985-1995".
rozwiń zwiń