Kultura

Majoliki Rafaela

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 09:43
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje naczynia dekorowane w stylu istoriato, inspirowane malarstwem mistrza włoskiego renesansu.

Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć renesansowe majoliki istoriato oraz grafiki odwołujących się do sztuki Rafaela - wielkiego mistrza włoskiego renesansu. Wszystko za sprawą wystawy "Ceramika Rafaela. Majolica istoriato ze zbiorów polskich", która od 19 marca - 16 maja 2010 będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie.

'' Burza powstrzymuje żołnierzy Kserksesa przed splądrowaniem świątyni Apolla w Delfach, plakieta, Urbino, Francesco Xanto Avelli da Rovigo (źr. materiały prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie)

Głównym celem i walorem wystawy będzie prezentacja malarstwa narracyjnego na majolice, odzwierciedlającego wpływ grafiki kręgu Raimondiego oraz „krawców historii” – Bernarda Salomona i Pierre’a Eskricha, wybitnych twórców ilustracji książkowej. To prestiżowe przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim popularyzację malarstwa Rafaela, a także pokazanie jego wpływu na sztuki dekoracyjne.

Majolika istoriato należy do najciekawszych zjawisk w dziejach ceramiki europejskiej. Rozwijając się od przełomu XV/XVI wieku osiągnęła swe artystyczne i technologiczne apogeum w połowie cinquecenta, gdy ilustrowanie storii stało się ambicją dużych bottegae, działających pod wpływem mecenatu książąt Urbino, patrycjatu Faenzy i Wenecji. Jej twórcy – wybitni garncarze włoscy - obrazując tematy mitologiczne, historyczne i religijne sięgnęli po inspirację do sztuki Rafaela i jego uczniów.

Majoliki zdobione barwnymi szkliwami o lśniącej, błyszczącej powierzchni, ukazują bogactwo inwencji malarzy, którzy nawiązując do popularnych w XVI wieku wątków literackich (Biblii, Owidiusza i Liwiusza), tworzyli przedmioty będące synonimem artystycznej doskonałości i luksusu. Jej posiadaniem szczycili się wszyscy włoscy książęta, szlachta i arystokracja. Zabiegali o nią władcy Europy; była podziwiana na dworach papieskich Rzymu i arystokratycznych Wenecji.

Wystawa przygotowywana przez Ewę Katarzynę Świetlicką będzie wyjątkową i zarazem jedyną okazją obejrzenia bezcennych renesansowych dzieł nie udostępnianych dotychczas polskiej publiczności.

(mat. prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kopie, odbitki a oryginały

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 09:58
Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada trzecią w Polsce, co do wielkości kolekcję grafik Rembrandta. Od niedzieli (5 kwietnia) można ją oglądać w Galerii Malarstwa i Rzeźby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurosawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:47
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie uczci wystawą 100-lecie urodzin wybitnego japońskiego reżysera Akiry Kurosawy. Na ekspozycji prezentowanej od wtorku będzie można obejrzeć m.in. osobiste pamiątki Andrzeja Wajdy ze spotkania z Kurosawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie grafiki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 07:17
17 września w Kamienicy Szołayskich w Krakowie zostanie otwarta wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnieć Kabruna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 07:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku pragnie przypomnieć wybitnego kolekcjonera, Jacoba Kabruna.
rozwiń zwiń