Kultura

Amerykańskie grafiki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 07:17
17 września w Kamienicy Szołayskich w Krakowie zostanie otwarta wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.

Muzeum Polskie w Ameryce powstało w 1935 roku w Chicago. Po raz pierwszy prace  z chicagowskiej pinakoteki zostaną pokazane w Polsce. Muzeum dysponuje bardzo bogatą kolekcją grafik od najstarszych z XVII wieku, po współczesne. Znaczna część pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto muzeum jest właścicielem unikatowych 20 grafik ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939-1940. Prace te z powodu wybuchu wojny pozostały w Stanach Zjednoczonych, a w 1966 roku zostały oficjalnie przekazane przez władze polskie Muzeum Polskiemu.

W zbiorach Muzeum znajdują się nieznane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, Witkacego i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego. Ciekawymi eksponatami są akwarele autorstwa Tadeusza Kościuszki oraz pukiel jego włosów, a także złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego.

Doboru 120 obrazów z kolekcji Muzeum Polskiego dokonała Monika Nowak, jedna z kuratorek wystawy. W Krakowie zobaczymy grafiki z lat 1919-1995, autorstwa 65 artystów m.in.: Władysława Skoczylasa, Tadeusza Cieślewskiego syna, Tadeusza Kulisiewicza, Edmunda Bartłomiejczyka, Konrada Srzednickiego, Jerzego Panka, Józefa Gielniaka, Stanisława Wójtowicza, Stefana Mrożewskiego, Stanisława Szukalskiego

Ekspozycja „Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne” przygotowana w ramach cyklu „Skarby kultury polskiej na emigracji” jest częścią projektu „Ameryka, Ameryka”, który został włączony do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009.

Wystawę można oglądać do  6 grudnia 2009 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kraków w Sankt Petersburgu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:45
W rosyjskim Sankt Petersburgu rozpoczynają się dziś Dni Krakowa. Towarzyszyć im będzie prezentacja ekonomicznego i turystycznego potencjału Krakowa oraz bogata oferta kulturalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie z galeriami w Muzeum Książąt Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 13:55
Po 60 latach przyszedł czas na pożegnanie z galeriami w Muzeum Książąt Czartoryskich. Całe szczęście, że tylko na pewien czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnieć Kabruna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 07:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku pragnie przypomnieć wybitnego kolekcjonera, Jacoba Kabruna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majoliki Rafaela

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 09:43
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje naczynia dekorowane w stylu istoriato, inspirowane malarstwem mistrza włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń