Kultura

Spotkanie kultury greckiej i buddyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 07:50
Dzieła sztuki buddyjskiej z pierwszych wieków naszej ery będą wystawione przez kilka miesięcy w paryskim Muzeum Guimet. Pochodzą one z północnego Pakistanu i są świadectwem spotkania przed dwoma tysiącami lat kultury greckiej i buddyjskiej

 

W Muzeum Guimet, którego specjalnością jest sztuka Azji, można obejrzeć dzieła przywiezione z historycznego regionu Gandahara, rozbitego obecnie między Indie, Pakistan i Afganistan. Wszystkie te dzieła powstały w okresie od I do VI wieku naszej ery.

Połączenie w tych samych dziełach wpływów greckich i buddyjskich dało zadziwiające niekiedy rezultaty. Postacie należące do kultury indyjskiej i buddyjskiej były wtedy często rzeźbione w stylu posągów greckich. Nawet posągi Buddy przypominają, poprzez swoje ornamenty i pozycję ciała, sztukę starożytnej Gredji. A wszystko to dlatego, że przez region Gandahara przeszła niegdyś armia Aleksandra Wielkiego, a następnie osiedlili się tam wyznający buddyzm Hindusi.
Wystawione w Paryżu dzieła zostały znalezione w ruinach starożytnych miast w Pakistanie. Niektóre z tych miejsc zostały wpisanę na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wystawa będzie czynna do 16 sierpnia.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przesyłka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2009 10:09
Dziś w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbędzie się wernisaż wystawy "Przesyłka wartościowa". Przedstawia ona sztukę z Hiszpanii oraz Polski i ukazuje artystyczne i społeczne problemy nurtujące twórców z obu krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawy rok we francuskich muzeach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:33
Życie i śmierć, chrześcijańska Rosja, sztuka Indii - to tylko niektóre z tematów wystaw, jakie będzie można obejrzeć w Paryżu w tym roku. Będą również wystawy takich mistrzów malarstwa jak Claude Monet i Edvard Munch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polscy buddyści" - Patrycja Gruszyńska – Ruman

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2008 18:15
Polskę odwiedził duchowy przywódca Tybetańczyków. Z tej okazji opowiemy o polskich buddystach.
rozwiń zwiń