Kultura

Wajda postawi 40 Hamletów na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 09:08
Słynny reżyser zaprosił do Gdańska aktorów, którzy zmienią miasto w szekspirowską scenę. Każdy z nich wygłosi słynny monolog z czaszką królewskiego błazna.
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: Ralf Lotys/Wikimedia Commons/CC

Reżyser i Gdański Teatr Szekspirowski uczczą 448. rocznicę urodzin Williama Szekspira "Pierwszym Zjazdem Polskich Hamletów w Gdańsku".

Na zaproszenie Andrzeja Wajdy około 40 aktorów, którzy wcielali się w rolę duńskiego księcia w realizacjach teatralnych i filmowych, wystąpi 23 kwietnia w dwuczęściowym happeningu artystycznym "Hamlet dwóch czasów".
Część pierwsza odbędzie się w samo południe na Długim Targu w Gdańsku. Ulica zamieni się na godzinę w wielką scenę – z 10 przedproży gdańskich kamienic usłyszymy fragmenty "Hamleta" Williama Szekspira. Wystąpią między innymi: Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Tyniec, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Gordon, a także Paulina Chruściel. Aktorzy chcą złożyć hołd średniowiecznym i renesansowym wędrownym artystom teatralnym, którzy odwiedzali dawniej Gdańsk. Jeszcze za życia Szekspira grano tu jego sztuki.
Po zapadnięciu zmroku, o godzinie 20.00, na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozegra się druga część wydarzenia - spektakl "Hamlet transgatunkowy". Jednym z najbardziej spektakularnych efektów będzie video-mapping (wielkoformatowa projekcja 3D) na północnej ścianie Teatru. Aktorzy biorący udział w wydarzeniu wejdą w interakcję z partnerami scenicznymi w formie projekcji multimedialnych.
usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ofelia była kuzynką Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 15:13
Oksfordzki historyk Stephen Gunn w dokumentach z drugiej połowy XVI wieku trafił na opis wydarzeń, które mogły być podstawą do stworzenia przez Williama Szekspira postaci hamletowskiej Ofelii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kości Szekspira powiedzą, czy popalał trawkę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 13:00
Antropolog z RPA poprosił o pozwolenie na otwarcie grobów Szekspira i jego rodziny. Chce sprawdzić, na co zmarł dramatopisarz. Ale najwięcej emocji budzi drugie pytanie badaczy: czy, tworząc swoje dzieła, pomagał sobie marihuaną?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Grochowska: Jestem wobec siebie bardzo krytyczna

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 21:00
Zagrała jedną z głównych ról w filmie "W ciemności". W najnowszej produkcji Andrzeja Wajdy zagra żonę Lecha Wałęsy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 największych szachrajów w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 15:31
Hece, żarty i hulanki przychodziły im do głowy w mało odpowiednich momentach. Jednak należało się tym, którym ci złośliwcy dokuczali. No, przeważnie.
rozwiń zwiń