Kultura

Znakomity dowódca, mecenas i troskliwy ojciec. Jan III Sobieski

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 21:55
- Nazwisko Jana III Sobieskiego w Wiedniu jest powszechnie znane. Istnieje kilka miejsc, związanych z polskim królem z informacją, że znacząco pomógł ocalić miasto przed Imperium Osmańskim - mówi Konrad Pyzel z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • Niezwykły portret króla Jana III Sobieskiego (Eureka/Jedynka)
12 września 1683 Jan III Sobieski stanął na czele zjednoczonych wojsk, które wyzwoliły miasto od miesięcy oblegane przez Imperium Osmańskie. Na zdjęciu reprodukcja obrazu Jana Matejki namalowanego w latach 1882-1883, który znajduje się obecnie w Muzeach Watykańskich
12 września 1683 Jan III Sobieski stanął na czele zjednoczonych wojsk, które wyzwoliły miasto od miesięcy oblegane przez Imperium Osmańskie. Na zdjęciu reprodukcja obrazu Jana Matejki namalowanego w latach 1882-1883, który znajduje się obecnie w Muzeach WatykańskichFoto: Wikipedia Commons/domena publiczna

Polski król jest bohaterem wystawy, przygotowywanej przez wiedeńskie Belvedere we współpracy z polskimi muzeami rezydencjami - Zamkiem Królewskim na Wawelu, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie. Przez najbliższe tygodnie do 6 listopada w Antykamerze Króla, w najstarszej części rezydencji wilanowskiej, można oglądać wiedeński portret polskiego króla, pochodzący z kościoła na Kahlenbergu w Wiedniu.

- Wydawało się, że portret został namalowany za życia króla, ponieważ jest dobry i oddaje w znakomity sposób cechy charakteru Jana III, przez co można odnieść wrażenie, że malujący go artysta znał polskiego władcę osobiście. Dopiero po konserwacji i zbadaniu pigmentów okazało się, że płótno zawiera elementy nieznane w XVII wieku, więc jak się dziś sądzi powstał on najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVIII wieku - opowiada Konrad Pyzel.

Portret Jana III Sobieskiego z Kahlenbergu Portret Jana III Sobieskiego z Kahlenbergu

Kto mógł namalować obraz króla? Jakie zagadki kryje w sobie Kahlenberg? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Konrad Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Sobieski niekoniecznie działał w interesie państwa"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:00
O bitwie pod Wiedniem ostatnio głośno za sprawą filmu pod tym samym tytułem. O kulisach jednego z największych zwycięstw polskiego oręża mówił w Jedynce dr hab. Michał Kopczyński, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajrzyj do królewskich sypialni i gabinetów. Za darmo!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 14:40
Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i pałac w Wilanowie - te cztery muzea przez cały listopad będzie można zwiedzać bezpłatnie.
rozwiń zwiń