Redakcja Programów Katolickich

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 15:00
Dzień Młodzieży to wyjście na spotkanie Boga. Jan Paweł II właśnie w ten sposób chciał, aby Młodzi rozpoczynali Wielki Tydzień.
Audio
Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2015
Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2015Foto: krakow2016.com

W tym roku będziemy przeżywać XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, których hasło przewodnie brzmi: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)”. Wybrał je papież Franciszek, który będzie współgospodarzem tego wydarzenia.

Jednak pomysł organizacji takich Dni, to owoc wcześniejszych rozmów Jana Pawła II z młodymi. Szczególne znaczenie miało spotkania w Rzymie w dnach od 11 do 15 kwietnia 1984 r., w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Następne ważne wydarzenie miało miejsce w Niedzielę Wielkanocną 1985 r., kiedy to w orędziu papież powiedział „Z tysiącami młodych spotkałem się w ubiegłą niedzielę i pozostał w mej duszy świąteczny obraz ich entuzjazmu. Życzę, aby to wspaniałe przeżycie mogło powtórzyć się w przyszłych latach i dać początek Światowemu Dniowi Młodzieży w Niedzielę Palmową”. - Tę datę, czyli 20 grudnia 1985 roku, uznaje się, jako dzień ustanowienia Światowych Dni Młodzieży. Pierwszy taki Dzień był przeżywany w diecezjach oraz w Rzymie w Niedzielę Palmową 23 marca 1986 r. – przypomniał bp. Henryk Tomasik, biskup radomski, krajowy duszpasterz młodzieży, a także ramach Konferencji Episkopatu Polski delegat ŚDM.

Zgodnie z decyzją papieża, w Niedzielę Palmową przeżywamy Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży, mający lokalny charakter. To święto młodych ludzi, którzy spotykają się w katedrach w całym kraju ze swoimi biskupami. - Te spotkania, to okazja żeby młodzież ewangelizowali sami siebie. Oddaje się im wówczas inicjatywę, bo wiarę młodym najlepiej przekazują młodzi. Oni są dla swoich rówieśników wiarygodni, bo znają ich trudności, problemy, aspiracje i to jest okazja do tego, aby podzielić się świadectwem wiary i zachęcić innych - powiedziała Anna Wojtas z archidiecezji warszawskiej, która współorganizuje te wydarzenia.

- Możemy powiedzieć, że w tym roku Niedziela Palmowa to czas, kiedy oczy Kościoła zwrócone są nie tylko na tajemnicę paschalną, ale także w kierunku Polski i Krakowa. Młodzi w wielu krajach na całym świecie gromadzą się teraz, żeby wspólnie zadeklarować, czy jadą na tegoroczne spotkanie z papieżem Franciszkiem w naszym kraju i zaprosić na nie swoich rówieśników. Wiemy, że takie spotkania odbywają się w wielu krajach Ameryki Południowej, Australii, Europy, a także Afryki – powiedziała Dorota Abdelmoula rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży. - W całej Polsce odbywają się w tym dniu spotkania młodzieży. Chyba nie ma diecezji, w której się nie gromadzą. Przeżywają wspólnie liturgię Niedzieli Palmowej, Drogi Krzyżowej, organizują fora młodzieży, konkursy i wiele innych wydarzeń – dodała rzeczniczka.

- Miłosierdzie to nie tylko słowa, ale potrzeba konkretnych czynów, kard Nycz z okazji święta młodzieży wystosował zachętę, żeby znaleźć wokół siebie ludzi potrzebujących, albo zdobyć się na drobne gesty bycia dobrym – podkreśliła Anna Wojtas.

Zaproszenie do młodych to zachęta, aby dzieli się swoim świadectwem, odważnie mówili o swojej wierze oraz podjęli odpowiedzialność i konkretną aktywność, jakiej wymaga bycie chrześcijaninem. To danie młodym ludziom możliwości działania i rozwijania się oraz dużej samodzielności.

- Jeśli chodzi o uczynki miłosierdzia, zachęcamy wszystkich młodych, aby do ŚDM, czyli do lipca starali się spełnić chociaż jeden dobry uczynek względem duszy i ciała – powiedział Angelo Dąbrowski z diecezji warszawsko praskiej, który współorganizuje ŚDM. Oczekując na spotkanie z papieżem, podejmujemy wyzwanie przygotowania się do nich, zarówno od strony duchowej, jak i organizacyjnej. Nie polega to więc tylko na tym, aby młodych ciągnąć do Krakowa, ale też żeby każdy z nich wziął na siebie cześć ciężaru organizacji – dodał Angelo Dąbrowski.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 20.03.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Czytaj także

ŚDM w Warszawie: strefa pielgrzyma jak strefa kibica na Euro

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 19:32
W stolicy, przed wyjazdem do Krakowa na główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, ma się pojawić w ramach Dni w Diecezjach co najmniej 30 tysięcy pielgrzymów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Minister spraw zagranicznych jedzie do Watykanu ustalać szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 16:40
- Witold Waszczykowski będzie w poniedziałek i wtorek w Watykanie, by rozmawiać o przygotowaniach Polski do lipcowych Światowych Dni Młodzieży - poinformował rzecznik MSZ Artur Dmochowski.
rozwiń zwiń