Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Lumpeks - rok po zdobyciu Grand Prix

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:50
W związku ze startem zgłoszeń do Konkursu Muzyki Folkowej na festiwalu Nowa Tradycja w audycji spotkaliśmy się z członkami zespołu Lumpeks, który w ubiegłym konkursie zdobył Grand Prix. Porozmawialiśmy m.in. o tym, jak udział w konkursie pozwala się rozwijać muzycznie, oraz o ich najbliższych planach muzycznych.  
Audio
  • Spotkanie z zespołem Lumpeks (Jedynka/Tu jest muzyka)
Zdobywcy Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019 - zespół LUMPEKS nagrywa płytę w studiu S4.
Zdobywcy Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019 - zespół LUMPEKS nagrywa płytę w studiu S4.Foto: Grzegorz Śledź

Prace nad debiutancką płytą grupy już się zakończył. Premiera płyty nastąpi podczas zbliżającego się Festiwalu Nowa Tradycja 2020. - Wielu polskich muzyków bałoby się eksperymentować do tego stopnia, co zespół Lumpeks, w stronę free jazzu i muzyki repetytywnej, swobodnej, daleko idącej improwizacji - mówił o zespole Tomasz Janas.

- Nazwa Lumpeks pasuje do idei zespołu. To tak jak z wejściem do lumpeksu; wyszukujemy perełki, które można przerobić na ubrania, trochę nie z tej epoki, zrobić to na swój sposób, dopasować do siebie. Tak działa Lumpeks: wybieramy melodie od różnych muzykantów, z archiwów, które nas inspirują. Trochę je ucinamy, trochę doszywamy, trochę nosimy coś po swojemu - tłumaczyła Olga Kozieł. - 3/4 zespołu jest jazzmanami i bardzo nas interesują rytmiczne strony muzyki tradycyjnej. Również samo brzmienie dobrze zgranej kapeli, trochę zabrudzone - mówił Sébastien Beliah.

Artyści opowiedzieli o tym, czym był dla nich Konkurs Muzyki Folkowej, na który przyjmowane są już od 17 lutego zgłoszenia.

- Miałam takie myśli przed konkursem, o rany, jak to będzie? Że jesteśmy głównie muzykami z Francji, że przetwarzamy tą muzykę, że możemy spotkać się z negatywnym odbiorem. Ale też sprawdziły się opinie różnych moich znajomych, którzy brali udział w Nowej Tradycji, że jest tu przecudowna atmosfera, wszyscy są super otwarci i jest wspaniale zagrać na tej scenie. Publiczność jest fenomenalna i poczułam duże wsparcie, że jesteśmy u siebie i chłopaki też mogą powiedzieć, że są u siebie. Jeśli ktoś się jeszcze waha, to namawiamy do wzięcia udziału w tym konkursie - mówiła Olga Kozieł, zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019.

***

Tytuł audycji: Tu jest muzyka

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Olga Kozieł i Sébastien Beliah (zespół Lumpeks)

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 20.10 

gs


gs

Czytaj także

Rozgrzewka przed "Nową Tradycją"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 10:00
Przed Festiwalem Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", specjalne wydanie audycji "Zagrane po polsku i nie tylko", czyli muzyczna uczta poświęcona festiwalowym gwiazdom world music!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kędziorek: "Nowa Tradycja" to nasze festiwalowe święto

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:54
- W ćwierćwiecze istnienia Radiowego Centrum Kultury Ludowej kolejna odsłona festiwalu to kulminacja świętowania całego środowiska ludzi zainteresowanych muzyką tradycyjną i muzyką, która z tradycji czerpie inspiracje – mówił w Dwójce dyrektor, redaktor naczelny RCKL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt SWADA - wizja innej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:02
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy  w "Źródłach" laureata wyróżnienia w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2019.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lumpeks, zwycięzcy Nowej Tradycji 2019, nagrali debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 08:30
W sobotnim folkowym "Poranku Dwójki" słuchaliśmy relacji z kilku dni nagraniowych, które muzycy grupy spędzili w studiu Polskiego Radia. Efektem ich pracy będzie debiutancka płyta zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkursy muzyki ludowej dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 08:00
W "Źródłach" sięgnęliśmy do najprawdopodobniej pierwszego radiowego konkursu z muzyką ludową w Polsce. W latach 70-tych na antenie Radia Kielce przeprowadzano konkurs kapel ludowych pod nazwą "Zapraszamy do S1".
rozwiń zwiń