Historia

Grób pod podłogą. Wyjątkowe znalezisko w Peru

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 05:27
W Limie, stolicy Peru, archeolodzy odnaleźli grób liczący ponad 500 lat. Znajduje się on pod jednym z domów w centrum miasta. 
Typowy pochówek Indian, żyjących w zachodniej Ameryce Południowej
Typowy pochówek Indian, żyjących w zachodniej Ameryce PołudniowejFoto: Agencja Forum

Naukowcy są przekonani, że grób należał do osób zamożnych. Szczątki zawinięte w płótna spoczywały wśród ceramiki i wartościowych ozdób.

Julio Abanto, który przewodzi grupie archeologów pracujących przy znalezisku, w rozmowie z Reuters stwierdził, że w grobie znajdowało się "wiele wiązek pogrzebowych".

Jego zdaniem pochowani prawdopodobnie należeli do członków elity społeczności Riricancho, która zamieszkiwała teren dzisiejszej Limy przed tym, jak w XV wieku potężne imperium Inków zajęło zachodnią część Ameryki Południowej.

Hipolito Tica, właściciel domu, pod którym odnaleziono grób, nie mógł powstrzymać emocji, gdy dokonano odkrycia.

- To niesamowite. Brakuje mi słów, by opisać, co czuję – powiedział w rozmowie z Reuters.

Wyraził również nadzieję, że dzięki temu odkryciu kolejne pokolenia docenią bogatą historię swojej okolicy.

Wykopaliska rozpoczęły się w poprzednim miesiącu, gdy Hipolito Tica podjął decyzję o przebudowie swojego domu. Nim plany mogły wejść w życie, archeolodzy musieli przebadać ten teren, ponieważ w okolicy już wcześniej odnaleźli pozostałości różnych kultur, zarówno sprzed ery Inków, jak i późniejszych.

Inkowie, znani z umiłowania złota i wyrafinowanych budowli, czego przykładem jest królewska rezydencja na szczycie góry Machu Picchu, zostali podbici przez Hiszpanów w 1532 roku.

Reuters/th

Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Peru wciąż żyją Inkowie? Śladami fascynującej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 21:23
W XV wieku na terenach obecnego Peru niepodzielnie rządzili Inkowie. Kres ich niezwykłemu państwu położył dopiero najazd Hiszpanów w 1532 roku. Choć badania nad ostatnią wielką cywilizacją Ameryki Południowej trwają od setek lat, wciąż ma ona wiele tajemnic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci były odurzane i składane w ofierze. Makabryczny rytuał Inków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 05:40
O tym, że dzieci składane w ofierze przez Inków 500 lat temu na szczytach wulkanów były odurzane z pomocą liści koki i substancji halucynogennych świadczą wyniki badań toksykologicznych. Przeprowadził je międzynarodowy zespół naukowców, wśród których były badaczki z UW i UMK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
rozwiń zwiń