Historia

Wikingowie zabierali czworonożnych pupilów na zamorskie wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 05:40
Analiza kości odkrytych na tysiącletnim cmentarzu wikingów w środkowej Anglii wykazała, że pochowano tam nie tylko spalone na pogrzebowym stosie szczątki zmarłych wojowników, lecz także zwierząt domowych, które przypłynęły razem z nimi ze Skandynawii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

kamień runiczny 1200.png
Niezwykłe odkrycie w Norwegii. Odnaleziono najstarszy na świecie kamień z pismem runicznym

Łupieżcy zza morza

Kości odnaleziono na unikalnym cmentarzu Heath Wood, zdaniem części archeologów będącym miejscem pochówku skremowanych ciał wojowników tak zwanej Wielkiej Armia Wikingów, która - według spisanej w języku staroangielskim "Kroniki anglosaskiej" - w 865 roku najechała południowo-wschodnie wybrzeże Anglii, przedostała się w głąb lądu, a w 873 roku armia dotarła do wioski Repton, położonej zaledwie kilka mil od Heath Wood.

W latach 40. i 50. XX wieku archeolodzy znaleźli tam 59 oddzielnych kopców grobowych. Wykopaliska prowadzono w 20 kopcach, w których znaleziono skandynawskie wyroby grobowe (m.in. miecze i tarcze) oraz szczątki ludzi ze śladami urazów spowodowanych ostrym narzędziem. Teraz międzynarodowy zespół badaczy poddał analizom chemicznym kości pochodzące od szóstki ciał odkrytych w Heath Wood, a wyniki badań opublikowano w internetowym czasopiśmie naukowym "PLOS ONE".

Wikingowie 1200 Dorociński Netflix.png
"Wikingowie: Walhalla" - kto jest kim w 2. sezonie serialu. Historyczni bohaterowie

Odkrywców zaskoczyło to, że oprócz ludzkich prochów znajdowały się szczątki zwierząt - konia, psa i prawdopodobnie świni - a to wszystko wymieszane ze sobą. Oznacza to nie tylko, że wikingowie palili na stosie pogrzebowym zwłoki swych bohaterów razem z ciałami ich pupilów, lecz także wskazuje na doniosłą rolę, jaką zwierzęta te pełniły zarówno za życia, jak i po śmierci.

Tessi Löffelmann, archeolog z Durham University w Wielkiej Brytanii, powiedziała portalowi Live Science, że po wygaśnięciu stosu z jego pozostałości wybierano wszystkie kości, jakie tam były, by pochować je w ziemi. – To dość intrygujące, wskazuje bowiem, że po spaleniu na stosie nie było już wyraźnego podziału na zwierzęta i ludzi. Wszystko stało się jakby częścią tej samej rzeczy, czegoś nowego – mówiła badaczka.

Wolin 1200 PAP.png
Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Miłośnicy zwierząt

Szczątki badano m.in. pod kątem odmian izotopów strontu, które mogą wskazywać, gdzie żyła osoba lub zwierzę. Na podstawie analizy chemicznej naukowcy mogli stwierdzić, że jeden z ludzi oraz troje zwierząt nie urodziło się ani nie wychowało w Anglii. Zawarte w ich prochach wartości strontu były znacznie bliższe tym znalezionym w obszarze geologicznym odpowiadającym w przybliżeniu terenom współczesnej Norwegii i Szwecji. To sugeruje, że na krótko przed śmiercią wojownicy popłynęli na zachód, a razem z nimi ich domowe zwierzęta.

"Wyniki te dostarczają pierwszych dowodów na migrację pod koniec IX wieku zarówno ludzi, jak i ich zwierząt - w tym koni i psów - przez Morze Północne, ze Skandynawii do serca Anglii" - napisali naukowcy w swoim opracowaniu. Badacze podkreślają, że - ponieważ analiza chemiczna spalonej kości jest stosunkowo nową metodą - w przyszłości może się okazać, że zwierząt pochowanych w Heath Wood było więcej niż zidentyfikowana trójka.

DO-10789.jpg
Archeolodzy: rogate hełmy nie należały do wikingów, pochodziły z innej kultury

Archeolog Cat Jarman, niezwiązana z opisanymi badaniami specjalistka od dziejów wikingów, podkreśliła w rozmowie z Live Science, że to bardzo ważne odkrycie, ma jednak wątpliwości, czy pochówki z Heath Wood zawierają szczątki wojowników z Wielkiej Armii Wikingów. Ślady radiowęglowe wskazują na znacznie późniejszą epokę niż okres tych najazdu tych łupieżców.

– Ta okoliczność sprawia jednak, że wyniki badań są nawet bardziej ekscytujące – powiedział Cat Jarman – Sugeruje to bowiem istnienie migracji znacznie wykraczającej poza historycznie zarejestrowane ruchy Wielkiej Armii – dodała.

Kristina Killgrove/livescience.com/mc

Czytaj także

Wikingowie pojawili się w Ameryce Północnej dokładnie tysiąc lat temu!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 05:45
Dzięki analizie słojów drzew oraz wykorzystaniu szczypty astrofizyki naukowcom udało się ustalić, że skandynawscy wojownicy przybyli na tereny dzisiejszej Kanady w 1021 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspy Owcze. Odnaleziono kolejny dowód na to, że Wikingowie nie byli tam pierwsi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Ślady obecności owiec domowych odnalezione przez naukowców z Uniwersytetu Columbia na archipelagu na północy Atlantyku stanowią kolejny dowód na to, że przed skandynawskimi wojownikami ten niedostępny skrawek lądu zamieszkiwała inna grupa ludności. 
rozwiń zwiń