X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Orzeł wylądował

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 07:00
Wystawę "ORP Orzeł - Dzieje Okrętu" można oglądać w Muzeum Militariów we Wrocławiu.
ORP Orzeł w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 roku.
ORP "Orzeł" w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 roku.Foto: wikipedia

Zaprezentowane zostaną dzieje podwodnego okrętu od momentu jego powstania do ostatniego wyjścia na patrol w morze w 1940 r.

Jak poinformowała PAP Ewa Pluta, rzeczniczka Muzeum Miejskiego, któremu podlega Muzeum Militariów we Wrocławiu, wystawa prezentuje historię okrętu podwodnego ORP Orzeł od rozpoczęcia jego budowy w sierpniu 1936 r. do wyjścia na ostatni patrol 23 maja 1940 r.

Wystawa składa się z dwudziestu jeden plansz, na których zaprezentowane zostały fotografie i inne materiały archiwalne związane z przebiegiem służby okrętu. Zostały one uzupełnione o eksponaty dotyczące innych okrętów podwodnych II Rzeczpospolitej. Pluta podkreśliła, że po raz pierwszy będzie można zobaczyć unikatowe, amatorskie zdjęcia z dekoracji krzyżem Virtuti Militari kpt. mar. Jana Gruzińskiego przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego oraz fotografie z patroli na Morzu Północnym.

Autorem scenariusza wystawy jest Lech Trawicki, projekt plastyczny wykonał Krzysztof Godlewski z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. "Pomimo niezwykle krótkiej historii (podniesienie bandery - 2 lutego 1939 r., uznanie za zaginiony - 8 czerwca 1940 r.) okręt zyskał sławę po brawurowej ucieczce z internowania w Tallinie i przedarciu się przez Cieśniny Bałtyckie do Wielkiej Brytanii oraz zatopieniu statku "Rio de Janeiro" z transportem niemieckich wojsk inwazyjnych" - mówiła Pluta. Przypomniała, że w czasach PRL monografia Jerzego Pertka "Dzieje ORP Orzeł" biła rekordy popularności. "ORP Orzeł jako jedyny okręt II RP był bohaterem filmu fabularnego z 1959 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. W ostatnich latach, w związku z pojawieniem się nowych materiałów źródłowych, między historykami i publicystami rozgorzała dyskusja nad interpretacją wojennej działalności okrętu i jego dowódców" - przypomniała rzeczniczka.

Wystawę będzie można oglądać do 22 kwietnia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brawurowa ucieczka

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2009 08:00
Ucieczka ORP Orzeł była jednym z pretekstów do zajęcia przez Sowietów Estonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzka epopeja polskich marynarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:10
25 października 1945 roku wróciły do kraju z internowania w Szwecji trzy polskie okręty podwodne. Ich załogi wybrały wolność - większość została w Skandynawii.
rozwiń zwiń