Historia

IPN: Raport Jürgena Stroopa to dowód zbrodni na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 06:50
Przed południem w siedzibie Archiwum Instytutu zostanie zaprezentowany oryginał raportu Stroopa „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje”. Prezentacja odbędzie się na 2. dni przed 70. rocznicą wybuchu powstania w Getcie.
Audio
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński o raporcie Jürgena Stroopa/IAR
Likwidacja warszawskiego getta
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

Prezes IPN Łukasz Kamiński wyjaśnia, że ten dokument jest unikalnym źródłem historycznym. Jest to oryginalny, opatrzony osobistym podpisem raport przygotowany i przekazany Reichsführerowi SS Heinrichowi Himmlerowi. Został w nim opisany przebieg walk w getcie. Zdaniem doktora Kamińskiego jest to mimowolny hołd dla bohaterstwa żydowskich powstańców. Gigantyczne znaczenie raportu polega również na tym, że zostało tam umieszczonych około 50 fotografii, jedynych tego rodzaju świadectw walki w getcie.

Dokjment był jednym z głównych dowodów przed sądami i trybunałami w Norymberdze i Warszawie. Na podstawie zawartych tam informacji skazanych przez sądy polskie i niemieckie zostało wielu uczestników pacyfikacji Getta Warszawskiego.

Zobacz serwis II wojna światowa >>>

W dokumencie Stroop raportował między innymi: „udało się ująć lub z całą pewnością zgładzić ogółem 56 065 Żydów. Do tej liczby należy jeszcze dodać Żydów, którzy zginęli na skutek wysadzenia w powietrze, pożarów i tak dalej, których liczby nie można było jednak ustalić.”

Niemiecka akcja zagłady getta warszawskiego trwała od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Kierował nią dowódca SS i policji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa Brigadeführer SS, generał major policji Jürgen Stroop. Za tę zbrodniczą akcję został stracony w warszawskim więzieniu 6 marca 1952 roku.

>>>Zobacz serwis: Powstanie w Getcie Warszawskim>>>

pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

Getto w Krakowie. "Stąd wiodła ich ostatnia droga do obozów zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 05:45
3 marca 1941 roku Otto Wächter, niemiecki gubernator dystryktu krakowskiego, wydał rozporządzenie, w którym stwierdzał, że "ze względów zdrowotnych i policyjnych" konieczne jest utworzenie "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków: ponad 400 osób przeszło w Marszu Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 15:16
Mija 70 lat od likwidacji krakowskiego getta. Za jego murami hitlerowcy zamordowali dwa tysiące Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moim braciom Żydom polskim

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 10:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Edelman. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:20
- Dekalog obecny był w życiu Marka Edelmana, ale w rozbudowanej wersji. Powiększony o drugiego człowieka, o społeczeństwo, o powinności wobec biednych - mówi Witold Bereś, autor biografii słynnego przywódcy powstania w warszawskim getcie.
rozwiń zwiń