Historia

Warszawa: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:05
"Listy do tych, co odeszli” to pierwsza wystawa czasowa w muzeum. Przygotował ją więgierski artysta Peter Forgacs, a o oprawę muzyczną zadbał nowojorski zespół The Klezmatics. Wystawa potrwa do końca września.
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Historii Żydów PolskichFoto: MKiDN/ mat. pras.

- Ta pierwsza z naszych wystaw czasowych jest swoistym zaproszeniem do podróży w przeszłość, uzupełnieniem tworzonej wystawy stałej. Zależało nam, by nawiązać kontakty z placówkami związanymi z kulturą żydowską z całego świata - powiedział w piątek p.o. dyrektora placówki Andrzej Cudak.

Węgierski filmowiec i artysta video Peter Forgacs wybrał fragmenty amatorskich filmów z lat 20. i 30. XX w., które nakręcili Żydzi ze Stanów odwiedzający rodzinne miejsca w Polsce. - Powracając do kraju filmowali miejsca bliskie ich sercu, rodzinę, znajomych, zakątki ich dzieciństwa, by pokazać je przede wszystkim dzieciom pozostawionym w Ameryce - powiedziała kuratorka wystawy Tamara Sztyma-Knasiecka.

Na wystawie możemy obejrzeć, jak ponad 80 lat temu żyły żydowskie społeczności w Warszawie, Wilnie, Łodzi, Nowogródku, Krakowie czy Kurowie. Towarzyszą im fragmenty filmu fabularnego "Dybuk”, hitu z 1937 r. nakręconego w języku jidysz oraz filmy dokumentalne. Muzykę do wystawy skomponował nowojorski zespół The Klezmatics.

Filmy pochodzą z YIVO, instytutu założonego w 1925 r. jako Żydowski Instytut Naukowy. Powstał w celu prowadzenia badań nad świecką kulturą żydowską i językiem jidysz. Dokumentacja przejawów kultury miała uchronić ją od zapomnienia w związku z postępującą asymilacją i modernizacją. W 1940 r. instytut przeniesiono do Nowego Jorku i zaprzestano działań w Europie Środkowej. Obecnie YIVO jest najbogatszym źródłem wiedzy o wschodnioeuropejskich Żydach, języku jidysz, literaturze i folklorze.

PAP, kw

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz - jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 05:55
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. W Warszawie otwartych będzie 210 placówek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:35
Wśród obiektów, które w tym roku dołączają do akcji, jest Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: uroczyste otwarcie alei Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 16:09
Imię Ireny Sendlerowej otrzymała aleja znajdująca się w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedź Wielką Synagogę na Tłomackiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:34
Synagoga na Tłomackiem zostanie odtworzona w skali 1:10 w ramach projektu Wielka Nieobecna - powiedział rabin Joel Chaim Nowicki. 16 maja 2013 roku mija 70. rocznica zburzenia największej synagogi przedwojennej Warszawy.
rozwiń zwiń